Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ukrayna'ya 'yolsuzlukla mücadele' şartlı Marshall Planı

Pazartesi günü yaklaşık 40 ülke İsviçre’nin Lugano kentinde düzenlenecek Ukrayna konferansına katılıyor. Katılımcı ülkeler, Ukrayna’nın yeniden imarı konusunu masaya yatıracak.
 
Söz konusu Ukrayna konferansı savaş başlamadan önce planlanmış, hedef de Kiev’in yapması gerekli reformlarla Ukrayna’daki en önemli sorunların başında görülen yolsuzlukla mücadelede atacağı adımların belirlenmesi olarak tanımlanmıştı. Ancak Ukrayna’daki çatışma ortamında konferansın gündemi değişti.
 
İsviçre'nin Lugano kentinde Pazartesi düzenlencek konferansta Ukrayna hükümeti, yoğun şekilde tahribata uğrayan ülkenin yeniden imarının nasıl yapılabileceği konusunda bir plan sunacak ve ülkenin yeniden yapılanması ve yaraların sarılması noktasında nasıl yol alınabileceğini, desteğe hazır ülkelerle istişare edecek.
 
Ukrayna’nın İsviçre Büyükelçisi Artem Ribçenko, "Lugano, Ukrayna’nın yeniden imarı konusunda hangi somut adımların atılabileceği ve buna dair planın ele alınacağı ilk konferanslardan biri, hatta ilki olacak" diye konuştu. Konferansın sonunda ortak bir deklerasyon yayınlanması da bekleniyor.
 
DW'nin aktardığına göre konferansa 37 ülkeden ve 14 de uluslararası organizasyondan temsilciler ile yüzlerce ekonomi ve sivil toplum uzmanı ile temsilcisi de katılacak. Lugano’daki konferansa Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Polonya, Çekya ve Litvanya gibi ülkelerin başbakanlarının katılacağı açıklandı.
 
İsviçre'de düzenlenen Ukrayna konferansında hedef, İkinci Dünya savaşı sonrasında Avrupa ülkelerinin yeniden imarı için geliştirilen Marshall Planı'ndan yola çıkılarak Ukrayna’ya ve günümüz koşullarına uygun bir strateji geliştirilmesi. Uzmanlar, Rusya’nın saldırılarıyla dört ay zarfında ağır tahribata uğrayan Ukrayna’nın kalkınması için yüzlerce milyar euronun gerekeceğini tahmin ediyor. Konferansın düzenlenmesinden sorumlu ev sahibi İsviçre'nin özel temsilcisi Simon Pidoux, zirvenin bir bağışçılar toplantısı olmayacağını, daha çok Ukrayna'nın karşı karşıya kaldığı yeniden imarda destek için yön ve yöntem belirleme amaçlı bir nevi "pusula" görevi görmesi amaçlandığını kaydetti. Pidoux Ukrayna’nın yeniden imarının yıllarca, hatta onyıllarca süreceğine dikkat çekti.
 
Lugano’da yapılacak konferansta Kiev'den yolsuzlukla mücadele konusunda reformlar için adımlar atması talep edilecek. Ukrayna bu konuda uzun yıllardır Avrupa tarafından eleştiriliyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Trancparency International), Ukrayna'yı dünyanın en çok yolsuzluk görülen ülkeleri arasında derecelendiriyor. Avrupa’da sadece Rusya ile Azerbaycan Ukrayna’dan daha kötü durumda.
 
Ukrayna lideri Zelenskiy ise konferansı, ülkesininin geleceği konusunda düşündükleri "zeki kalkınma" ve ülkeyi "komple dijitalleşmiş bir demokrasiye" dönüştürme yönündeki vizyonları konusunda bilgilendirmeyi hedefliyor.     
 
İsviçre makamları, konferans için yoğun güvenlik önemleri alındığını ve bin 600 askerin de emniyet birimlerine destek amacıyla bölgeye gönderildiğini duyurdu. Hava sahasında da konferans süresince güvenlik amaçlı kısıtlamalar uygulanacağı bildiriliyor.
 
3.7.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi