Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Göçmen sayısı 1,5 katına çıktı

Rusya’da ekonomik zorluklar ve değişen politik tabloya rağmen göçmen işçilerin sayısında son dönemde büyük artış kaydedildi. Gaydar Enstitüsü’nün verilerine göre, Ocak-Mayıs döneminde ülkede İstihdam Servisine kayıtlı göçmen sayısı 6,6 milyona yükseldi.
 
Geçen senenin aynı döneminde bu rakam 3,9 milyondu.
 
Rusya’da 2019 yılında yabancı çalışanların sayısı 11,2 milyon civarındayken, 2020’de bu sayı 7,1 milyona, 2021’de 6,9 milyona geriledi.
 
Sınır Servisi verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde Rusya’ya çalışmak amacıyla 842 bin yabancı giriş yaptı. Bu gösterge de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarken, salgın öncesi 2019’a kıyasla yüzde 27 azaldı.
 
Bu sene 1 Mayıs itibarıyla ülkede resmi verilere göre 3,35 milyon yabancı ülke vatandaşı çalışıyor.
 
Rusya’da çalışan yabacıların başında yine BDT ülkelerinin vatandaşları geliyor. 
 
Yapılan bir ankere göre, Rusya’daki göçmenlerin yalnızca yüzde 6’sı Ukrayna operasyonunun ardından işsiz kaldığını söylüyor.
 
Kommersant’ın aktardığına göre, anket katılımcılarının yüzde 41’i Rusya’da çalışmayı sürdürmek istediğini, yüze 30’u da ülkede daimi oturma izni almayı planladığını belirtiyor.
 
4.7.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi