Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ukrayna'dan Türkiye'ye: "Tahıl yüklü Rus gemisine el koyun"

Kiev yönetimi, Ukrayna'ya ait olduğu iddia edilen tahıl yükünü taşıyan bir Rus yük gemisine el konması için Ankara'dan talepte bulundu. Geminin Rus işgali altındaki bir Ukrayna limanından Karasu'ya gittiği belirtildi.
 
Ukrayna Başsavcılığı tarafından Türkiye Adalet Bakanlığına gönderilen mektupta, Ukrayna tahılı taşıdığı belirtilen Jibek Joly adlı gemiye en konması istendi.
 
Reuters'ın haberine göre, söz konusu mektupta, Berdyansk'tan, "Ukrayna tahılının yasa dışı ihracatı"na karışan Rus bayraklı geminin Karasu'ya gittiği ve 7 bin ton yük taşığı belirtildi.
 
Haberde, konuyla ilgili olarak Ukrayna Dışişleri Bakanlığından bir yetkilinin açıklamalarına da yer verildi.
 
DW'nin haberine göre Ukrayna denizcilik makamlarından aldığı bilgiyi paylaşan yetkili, 7 bin 146 detveyt tonluk geminin Berdyansk'tan yaklaşık 4 bin 500 ton tahıl yüklediğini belirtti.
 
Kazakistan merkezli KTZ Express şirketi, geminin kendilerine ait olduğunu ancak herhangi bir yaptırım altında olmayan Rus şirketi Green Line'a kiraladıklarını belirtti.
 
Olayın taraflarıyla görüşme hâlinde olduğunu bildiren KTZ Express, tüm yaptırım ve kısıtlamalara riayet edeceğini duyurdu.
 
Ukrayna,  Şubat ayından beri ele geçirdiği bölgelerdeki Ukrayna tahılını çalmakla suçluyor. Kremlin ise bu iddiayı yalanlıyor.
 
1.7.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi