Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Çin-Rusya ticaretinde yeni tablo

Ukrayna krizinde Rusya ile Çin "Batı cephesi karşıtı" açıklamaları ile birbirlerine destek olurken, ekonomi cephesinde neler yaşanıyor?
 
Rus basınına yansıyan haberlere göre Çin bir yandan "Batı yaptırımlarının hedefi olmamak için" Rusya'ya ihracatını kısarken, diğer yandan yaptırımlar aşmak için petrol ve diğer ürünlerde büyük indirimler yapan Rusya'dan alımlarını arttırıyor. Yani Pekin, kendince bir "denge" sağlamış durumda.
 
Askeri operasyonun başladığı Şubat ayı sonundan Mayıs ayı sonuna kadar Çin'den Rusya'ya yapılan ihracat, geçen yıla kıyasla yüzde 38 azaldı.
 
Kommersant'ın haberine göre, Rusya'dan Çin'e yapılan ihracatı önemli ölçüde arttı ve 10.3 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı.  
 
Genel olarak, dünyanın 54 ülkesinden Rusya'ya Şubat ayı sonundan Nisan ayı sonuna kadar mal ihracatı keskin bir düşüş gösterdi. Peterson Dünya Ekonomisi Enstitüsü'ne göre, yaptırımları destekleyen ülkeler mal arzını yaklaşık yüzde 60 oranında azalttı.
 
Yaptırımları desteklemeyen devletler, ihracat hacimlerini yüzde 40 oranında azalttı. İsrail, Özbekistan ve Brezilya ise, Rusya'ya ihracatında hafif artış olan nadir ülkeler.
 
29.6.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi