Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Moskova 'En Yaşanılır Kentler’den çıktı

The Economist Dergisi'ne bağlı "Intelligence Unit" tarafından her yıl hazırlanan The Global Liveability Index’in ( Küresel Yaşanabilirlik Endeksi) son listesinde hem Kovid pandemisi hem de Ukrayna’da yaşananlar yüzünden önemli değişiklikler oldu.
 
Viyana bir kez daha listenin ilk sırasında yer alırken, Kopenhag ve Zürih ilk üçte yer aldı. 
 
2019’da 140 şehir içinde 117. olan Kiev bu yıl değerlendirmenin dışında tutuldu.2020’de pandemi nedeniyle endeks yayınlanmadı.  
 
Moskova 15. sıradan 80. sıraya, St. Petersburg ise 13. sıradan 88. sıraya düştü.
 
İncelemeye dahil edilen 172 şehir arasında Trablus (Libya), Lagos (Nijerya) ve Şam (Suriye) “en yaşanılmaz üç şehir” olarak listelendi. 
 
2019'da Kiev'in 140 üzerinden 117. sırada yer aldığı, 2020'de ise reytingin derlenmediği belirtilmelidir.
 
Kovid-19 etkileri önemli değişikliklere neden oldu. Örneğin Viyana'nın yerine geçen yılki listede birinci sıraya yerleşen Yeni Zelanda'nın Auckland kenti, pandemiye karşı sert tedbirlerin Avrupa'da yumuşaması üzerine 34üncü sıraya geriledi.
 
Batı Avrupa ve Kanada'dan kentlerin ilk sırlarda yer aldığı listede en büyük atılımı üç Alman kenti yaptı. Gökdelenleriyle "Avrupa'nın Manhattan'ı" olarak anılan Almanya'nın finans başkenti Frankfurt kenti son dönemde sosyal hayatın zenginleştiği ve çok kültürlülüğün arttığı bir kent olarak dikkat çekmeye başladı. 
 
New York, Paris ya da Londra kadar büyük olmayıp benzer şekilde hayat tarzı sunan Frankfurt'un bu atılımı yaşanabilir kentler listesine de yansıdı. Listede 32 sıra birden atlayan kent yedinci sıraya yerleşerek ilk ona girdi.
 
Listede 31 basamak birden yükselerek 16ıncı sıraya yerleşen kent ise Amanya'nın liman kenti Hamburg oldu. Düsseldorf da 28 sıra birden yükseldi ve 22inci sırada yerini aldı. Böylece ilk üç Alman kenti listenin en hızlı tırmanan kentleri oldu.
 
2022'nin Küresel Yaşanabilirlik Endeksi: İlk 10
 
1. Viyana, Avusturya
2. Kopenhag, Danimarka
3. Zürih, İsviçre
4. Calgary, Kanada
5. Vancouver, Kanada
6. Cenevre, İsviçre
7. Frankfurt, Almanya
8. Toronto, Kanada
9. Amsterdam, Hollanda
10. Osaka, Japonya ve Melbourne, Avustralya (beraberlik)
 
24/6/2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi