Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Nâzım Hikmet Moskova'da anılacak

3 Haziran 1963'te Moskova'da 61 yaşında hayata gözlerini yuman şair Nâzım Hikmet, bu yıl da Moskova'da hem mezarı başında, hem de düzenlenecek kültür-sanat etkinlikleri ile anılacak. 
 
3 Haziran cuma günü saat 10.00’da Novodeviçi'deki mezarı başında Moskova Büyükelçiliği'nin himayesinde, Yunus Emre Enstitüsü, Rus-Türk İşadamları Birliği ve Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın da katılımıyla ilk tören düzenlenecek.
 
Şairi anma yıldönünmünde, Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından çeşitli kültür-sanat etkinlikleri yapılacak. Vakıftan yapılan açıklama şöyle:
 
"Türk şiirinin evrensel ismi, Türkiye ile Rusya arasındaki ortak paydamız olan Nâzım Hikmet; ölümünün 59. yıldönümünde, hayata gözlerini yumduğu Moskova’da çeşitli etkinliklerle anılacak. 
 
“3 Haziran 2022” saat: 14:00’te Nâzım Hikmet’in yaşamı ve eserleri temalı “2. Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı”, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nde düzenlenecek.
 
Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü ve Rusya Beşeri Bilimler Üniversitesi’nin birlikte organize ettiği konferansta; “Nâzım Hikmet’in eserlerinde Hümanizm, Ulusallık ve Evrensellik” teması işlenecek. 
 
Konferansa sanatçı yazar Zülfü Livaneli, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Doçenti Maria Repenkova, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Fahri Profesörü, felsefe doktoru Taimuraz Karayev konuşmacı olarak katılacaklar.
 
Moskova, Sankt-Petersburg, Kazan, Rostov ve diğer şehirlerden konferansa katılan akademisyenlerin ve öğrencilerin sunumlarını yapacakları programda derece alanlara sertifika ve hediyeler verilecektir.
 
Bu yıl "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü”, Türk Edebiyatının araştırılmasına, bilim ve eğitim alanındaki iş birliğinin pekiştirilmesine katkılarından dolayı, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Doçenti Maria Repenkova’ya, 4 Haziran akşamı, Puşkin Tiyatrosu’nda verilecek. Ödülü, konser ve belgesel gösterimi öncesinde sanatçı, yazar ve Vakfımızın Onursal Başkanı olan Zülfü Livaneli takdim edecektir. 
 
3 Haziran günü perşembe günü saat 10.00’da büyükelçiliğimiz himayelerinde, Yunus Emre Enstitüsü, Rtib ve Vakfımızın katılımıyla düzenlenecek olan mezarı başındaki anma ve çiçek koyma törenine, üniversite temsilcilerimiz ve Gençlik Komitemizle birlikte katılım sağlayacağız.
 
Not: 4 Haziran Cumartesi akşamı saat 19.00 da Puşkin Tiyatrosundaki Konser ve Belgesel gösterimi ücretsiz olup, katılmak isteyenler +7 930 916 92 66 telefona ya da bilet@nazimhikmet.com e-posta adresine müracaatlarında elektronik bilet linki gönderilecektir."
 
18.5.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi