Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'den AB'ye 'ekonomik intihar' uyarısı: "Biz pragmatik olalım"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi ekonomilerine vereceği zararı önemsemeden Rus enerji kaynaklarından vazgeçme kararı alan Avrupa ülkelerinin enerji alanında benimsediği söz konusu politikaları ‘ekonomik intihar’ olarak niteledi.
 
Putin, petrol piyasasıyla ilgili bir toplantı sırasındaki konuşmasında, “Belli ki (Avrupa’nın gözden çıkardığı) Rus enerji kaynakları ile beraber ekonomik faaliyeti artırma fırsatı da Avrupa’yı terk ederek dünyanın başka bölgelerine kayacak. İnanç için böylesine bir ekonomik adım atmak intihardır. Tabii ki bu Avrupa ülkelerinin iç meselesidir” dedi.
 
Sputnik'in haberine göre Putin, “Bizse pragmatik davranmalı ve her şeyden önce kendi ekonomik çıkarlarımıza göre davranmalıyız” diye ekledi.
 
Avrupa ülkelerinin tamamen siyasi motifli gerekçelerle, hırslarıyla ve Amerikan hükümdarının baskısıyla petrol ve gaz sektöründe sürekli yeni yaptırımlar uygulamaya koyduğuna dikkat çeken Putin, bunun enflasyona yol açtığını ve Batılıların hatalarını kabul etmek yerine başka yerde suçlu aramaya kalkıştığını söyledi.
 
Avrupa'daki ülkelerin bizzat maruz kalacakları darbeyi dikkate almadan Rus enerji kaynaklarından vazgeçme hedefi koyduğunu anımsatan Rusya lideri, "Batılı siyasetçi ve ekonomistlerin temel ekonomi yasalarını tamamen unuttukları ya da kendilerine zarar vererek onları bilinçli bir şekilde görmezden geldikleri izlenimi oluşuyor" dedi.
 
Batı'nın izlediği ekonomi politikasının nelere yol açabileceğine değinen Putin şöyle devam etti: "Avrupalı meslektaşlar tarafından kabul edilen yaptırımlar ve beyan edilen gelecekte Rus enerji kaynaklarından tamamen vazgeçme planları, spot piyasasında petrol fiyatlarının artmasına yol açtı. Siyasi düzeyde yapılan yanlış açıklamaların piyasaya anında yansıdığını hepiniz biliyorsunuz."
 
Avrupa piyasasında başta motorin olmak üzere petrol ürünleri fiyatlarının ürünlerin azlığı nedeniyle petrol fiyatlarına kıyasla daha hızlı arttığını kaydeden Putin, Batı'nın oluşan bu 'enerji enflasyonuna' ilişkin sorumluluğu Rusya'ya yüklemeye ve bu alandaki kendi sistemsel hatalarını örtbas etmeye çalıştığını vurguladı.
 
Putin, Batı'nın mevcut politikasının Avrupa'nın ulaşım sektörünü, endüstrisini halihazırda etkilediğini ve milyonlarca Avrupalı tüketicinin omuzlarında yük oluşturacağını kaydetti.
Bu bağlamda hükümet üyelerine ve enerji sektöründeki büyük şirketlerin yöneticilerine Rusya'nın petrol sektöründeki çıkarlarının azami derecede korunmasına yönelik ek önlemler alma talimatı veren Putin, Batılı ülkelerin her zaman hata yapacağı yanılgısına düşülmemesi ve mevcut gerçekliklere göre pragmatik şekilde hareket edilmesi çağrısında bulundu.
 
17.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi