Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Rus oligarkların Türk vatandaşı yapıldığı" iddiası meclis gündeminde

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "24 Şubat sonrasından başka ülkelerdeki yatırımları dondurulan veya el konulan Rusya vatandaiı oligarkların yatırım yapmak için Türkiye’yi tercih ederek Türk vatandaşlığı hak kazandığı" iddialarını bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.
 
Yatırım yolu ile bazı Rus oligarkların Türk vatandaşlığı iddialarının gündemde olduğunu ifade eden CHP'li Özel, Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay tarafından cevaplanmak üzere TBMM'ye 4 maddelik soru önergesi sunduğunu ifade etti.
 
CHP'li Özel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın şu soruları yanıtlamasını istedi:
 
“Bu kapsamda konut edinimi yoluyla Türk vatandaşlığına hak kazanmak için gerekli 250 bin Amerikan Dolarının 400 bin Amerikan Doları'na çıkarılacağının açıklandığı 12 Nisan ile önergenin yanıtlandığı tarih arasında konut edinimi yoluyla Türk vatandaşlığına hak kazanan kişi sayısı kaçtır?
 
Bu kişilerin uyruklarına göre dağılımı nedir? Bugüne kadar yatırım marifetiyle vatandaşlık hakkı kazananların uyruklarına göre dağılımı nedir?
 
Konut edinimi yoluyla kaç kişi kaç konut alarak Türk vatandaşlığına hak kazanmıştır? Bu yolla sağlanan kaynak ne kadardır?
 
Diğer yöntemlerle Türk vatandaşlığına hak kazananların vatandaş olmasıyla Türkiye'ye sağlanan kaynak ne kadardır?
 
Konut edinimi ya da başka yollarla Rusya – Ukrayna Savaşı'nın başladığı 24 Şubat 2022'den itibaren Türk vatandaşlığı hakkı kazanan Rusya Federasyonu vatandaşı sayısı kaçtır? Bu kişiler hangi yollarla vatandaşlığa hak kazanmıştır?”
 
16.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi