Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Ölü fiyatına banka alma planı ikinci defasında tutmadı"

Milyarder Vladimir Potanin’in (sağda), Tinkoff Bank için uyguladığı planın, İtalyan finans grubu UniCredit’in Rusya’daki bankası için işlemediği bildirildi. Financial Times’ın haberine göre, İtalyanlar verilen teklifi “gayrı ciddi” bularak “ “Neden işimizi sadece bir ruble için satalım?” diye sordu.
 
Geçen ay yine Potanin’in Interros grubu, Rosbank'ı Fransız Société Générale'den ve TCS Group’un  yüzde 35’ini de muhalif Rus işadamı Oleg Tinkov'un (solda) ailesinden satın almak için anlaşmıştı. Tinkov, tam rakam açıklamasa da “Tinkof Bank’ın sahibi TCS Group’daki hisselerini Potanin'e piyasa değerinin yaklaşık yüzde 3’üne, yani üç kuruşa sattığını” iddia etmişti. 
 
Financial Times, aynı duruma düşmek istemeyen UniCredit’in, Potanin’den gelen teklifi reddettiğini yazdı.
 
UniCredit'in Mart ayında Rusya'dan ayrılma kararı verdikten sonra, Interros dahil olmak üzere bazı Rus şirketlerinden çeşitli teklifler aldığı ancak beğenmediği belirtildi.
 
Kaynaklar, bankanın Batı yaptırımlarına tabi olmayan birkaç şirketle Rusya'da müzakerelere devam ettiğini, ancak hiçbirinde anlaşma olmadığını belirtiyor.
 
UniCredit, Rusya'daki varlıklarını Rus bankalarının yaptırım uygulayan diğer ülkelerdeki işleri için takas etme olasılığını da araştırıyor.  Ancak FT, UniCredit'in artan sayıda Rus bankasına yaptırım uygulanması nedeniyle bu tür işlemlerde zorluk yaşadığını yazıyor. Rus bankaları arasında yalnızca VTB ve Sberbank'ın önemli dış operasyonları vardı, ancak her iki banka da Avrupa'daki işlerini sattı. 
 
Diğer yandan Amerikan Citigroup’un da Rusya’daki işini satmak için, yaptırım uygulanmayan orta ölçekli Rus bankalarıyla “çok sayıda müzakere” yürüttüğü belirtiliyor. 
 
15.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi