Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Bloomberg'den 'değerli ruble' yorumu

Bloomberg ajansı, Rus rublesinin 2022'de dünyanın "en iyi prim yapan" para birimi olduğunu duyurdu.  Son verilere göre ruble, yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 11 arttı. Böylece ajans uzmanları tarafından değerlendirmeye alınan 31 para birimi arasında lider oldu.
 
Bloomberg, rublenin güçlenmesinin, Rus hükümetinin Batı yaptırımları nedeniyle aldığı tedbirlerin ardından geldiğini yazıyor. Haberde, yetkililerin sıkı sermaye kontrolleri getirdiği, ayrıca ihracatçıları döviz gelirlerinin önemli bölümünü piyasaya satmaya mecbur ettiği vurgulandı. Özellikle Mart ayında, Putin'in Avrupalı ​​tüketiciler tarafından gazın ödemesinin ruble ile yapılmasuna dair ilan ettiği prosedür rubleyi destekledi.
 
Diğer yandan ajans, Rus para birimiyle yapılan birçok işlemin durduğunu hatırlatıyor. Aynı zamanda borsada gerçekleşen değer, piyasada bu fiyattan döviz alınabileceği anlamına gelmiyor. Reel piyasada döviz satış fiyatı ortalama yüzde 10 daha yüksek.
 
Bloomberg, Türk lirası ve Arjantin pesosunu  örnek göstererek, bu iki ülkede milli para biriminin değerini korumak için alınan önlemlerin Rusya'daki gibi başarılı olamadığına dikkati çekiyor.
 
Analistler sonbaharda rublenin dolara karşı ortalama 75-82 aralığında dalgalanmasını bekliyor.
 
Uzmanlar, ithalatın yeniden başlaması ve lojistik şokların sona ermesinin yanı sıra Merkez Bankası tarafından döviz kısıtlamalarının hafifletilmesi ile rublede zayıflama bekliyor.
 
12.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi