Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Ankara'da Ölümsüz Alay yürüyüşü

Sovyetler Birliği'nin, İkinci Dünya Savaşı'nda dönemin Nazi Almanyası'nı mağlup etmesinin 77. yıl dönümü olan 9 Mayıs Zafer Günü dolayısıyla Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Rusya Bilim ve Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Sputnik'in haberine göre, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törende Büyükelçi Aleksey Yerhov'un katılımıyla Ölümsüz Alay yürüyüşü gerçekleştirildi. Onlarca kişinin katıldığı yürüyüşte marşlar söylendi. Büyükelçi Yerhov, burada yaptığı konuşmada, "Geçmişte olduğu gibi bugün de Naziler baş kaldırıyorlar. Onlar bizi insandan saymıyor. Biz bugün dün kazananları hatırlamaya borçluyuz. Biz dün kazananları hatırlamalıyız ki bugün de kazanalım" ifadelerini kullandı.
 
Rusya Bilim ve Kültür Merkezi'ndeki etkinlikte ise Zafer Bayrağı Büyükelçi Yerhov tarafından Türk Bayrağının yanına göndere çekildi. Rusya tarihinde yer etmiş önemli kahramanların yer aldığı sergide konuşan Büyükelçi Yerhov, şunları söyledi:
 
"Bugün burada iki kızıl bayrak yükseliyor. Bu iki bayrak savaşı kazanmış olan muzafferlerin bayrağıdır. Bu bayraklardan biri şanlı Türk Bayrağıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda silah arkadaşları ile beraber Türkiye Cumhuriyeti'ni bağımsızlığa kavuşturduğu büyük mücadelenin sembolü olarak gönderdedir. İkinci kızıl bayrak da muzaffer Kızıl Ordu askerlerinin Nazi rejiminin başkenti olan Berlin'de 1945 yılının Mayıs ayının başında kazandığı zaferin sembolüdür. Kardeş ve dost Rus ve Türk halkları için bu iki kızıl bayrak zaferin sembolüdür. Elbette bugün de bu zaferlerde gazi ve şehit olmuş atalarımızı unutmuyoruz, onları saygıyla anıyoruz."
 
Büyükelçilikteki törende uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden dönemin Rus Büyükelçisi Andrey Karlov da unutulmadı. Karlov'un anıtına çelenk ve çiçekler bırakıldı.
 
Rusya’da 9 Mayıs’ta, Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Büyük Vatan Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğrattığı Büyük Zafer kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde savaşın kahramanlarının anıldığı ‘Ölümsüz Alay’ yürüyüşü düzenleniyor. Düzenlenen yürüyüşe ise her yıl çok binlerce kişi katılıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yürüyüşe katılıyor ve İkinci Dünya Savaşı’nda mücadele eden babasının fotoğrafını taşıyor.
 
Putin'den kutlama
 
Öte yandan Devlet Başkanı Vladimir Putin, Zafer Bayramı'nın yıldönümünde eski SSCB'nin çoğu ülkesinin liderlerine ve "Gürcistan ve Ukrayna halklarına" tebrik telgrafları gönderdi, gazileri tebrik etti ve "iyi dostluk geleneklerini" sürdürmeye çağırdı. Mesaj yollanan liderler arasında tek taraflı bağımsızlık ilan eden Abhazya, Güney Osetya, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti başkanları da var.
 
DHC ve LHC liderlerine gönderilen telgraflarda Putin Ukrayna'daki askeri operasyonu Büyük Vatanseverlik Savaşı ile karşılaştırdı ve "Askerlerimiz, ataları gibi, anavatanlarını Nazi belasından kurtarmak için omuz omuza savaşıyorlar" dedi. Putin "1945'te olduğu gibi, zafer bizim olacak" inancını paylaştı.
 
Fotoğraf: Turan Salcı, Sputnik
 
8.5.2022
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi