Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

CNN: "Rusya'ya 'nükleer' yaptırım masada: SWIFT'ten çıkarmak"

Ukrayna krizi yüzünden ABD'nin Rusya'ya karşı yeni yaptırımları masaya getirdiği iddiaları ABD basınından yoğunlaşıyor. Son olarak CNN'in haberine göre Biden yönetimi, Rusya'nın uluslararası patra transfer sistemi SWIFT ile bağlantısını kesme seçeneğini araştırıyor. Rusya yıllardır gündemde olan bu tehdide karşı "alternatif" hazırlığı yaptığını daha önce duyurmuştu. Bloomberg ise "en sert önlem" olarak rublenin konvertibilitesine sınırlama ihtialini gündeme getirdi. 
 
CNN'in Beyaz Saray'a yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, ABD makamları "Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ihtimaline karşı" hazırlık yapıyor. Bir yetkili, "Agresif bir yaptırım paketi oluşturduk, daha önce İran ya da Kuzey Kore'den başka ülkeye uygulanmayan yaptırımlar masada" dedi.
 
Buna göre olası yaptırımlar Vladimir Putin'in "yakın çevresini" ve enerji şirketlerini etkileyecek. Haberde, "Yeni yaptırımlar Rusya'nın devlet borçlanma kabiliyetini de etkileyebilir" dediler.
 
Olası yaptırımlar içinde bankalararası döviz transfer sistemi olan SWIFT'den Rusya'yı çıkarmak ele alınırken, CNN kaynakları bunu "Seçenekler içinde nükleer bomba etkisi yaratacak yaptırım" diye niteliyor. 
 
CNN'in haberienin bugün video konferans formatında yapılacak olan Joe Biden ve Vladimir Putin arasındaki görüşmelerin arifesinde yayınlanması "mesaj" olarak nitelendi.
 
Öte yandan Bloomberg ajansının haberine göre, ABD ve Avrupa Birliği, Rusya'nın Ukrayna'ya "saldırması" halinde büyük Rus bankalarına ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu'na (RDIF) yaptırım uygulama olasılığını tartışıyor.
 
Habere göre, rublenin dolar, euro ve sterlin karşısında konvertibilitesine kısıtlamalar da düşünülüyor. Ayrıca Batılı yatırımcıların ikincil piyasada Rus tahvili almalarını sınırlama girişimi gündeme gelebilir.
 
Bloomberg, "En radikal seçenek Rusya'nın SWIFT finansal ödeme sistemine erişimini engellemek olabilir. Ama bu adım Rus devletinden çok sıradan vatandaşlara ve işadamlarına daha fazla zarar verir, bu nedenle rublenin konvertibiletsini sınırlama yaptırımı daha öne çıkabilir" değerlendirmesini yaptı. 
 
Kaynaklar, Joe Biden'ın bankalara ve RDIF'e karşı olası yaptırım konusunu, bugün planlanan görüşme sırasında Putin'e sunabileceğini iddia ediyor.
 
 
7.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi