Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da dar gelirlilere normalin üstünde faizle özel mevduat

Rusya’da enflasyondaki artış sonrası dar gelirliler için ortalamanın üzerinde faizle özel banka mevduatları sunulması fikri gündemde. Böylece, düşük gelir sahibi kişilerin “kara gün” veya büyük alışverişler için birikim yapmalarının sağlanması amaçlanıyor.
 
Moskovski Komsomolets gazetesinin haberine göre, dar gelirlilere özel mevduat seçeneğinin politika faizine ya da enflasyona endekslenmesi tekliflerinin değerlendirildiği belirtiliyor.
 
Rusya’da resmi verilere göre halkın yüzde 4,9’unun aylık geliri 65-70 bin ruble, yüzde 3,7’sinin 100 bin ruble. 100 bin rubleden fazla kazananların oranı yüzde 2,7.
 
Çoğunluk ise bu rakamların çok altında gelir elde ediyor.
 
Rusya vatandaşlarının harcamalarında aslan payı yüzde 88 ile mal ve hizmet alımı, yüzde 16,2’si zorunlu ödemelerin.
 
AMarkets şirketi analiz departmanı yöneticisi Artyom Deyev, bu şartlar altında halkın büyük çoğunluğunun bankalarda mevduat bulundurma imkanı olmadığını belirterek, “Çoğu kişi için 200-300 bin ruble çok fazla. Devletin salgın nedeniyle çocuklu ailelere sağladığı 10 bin rublelik desteğin yarattığı heyecanı hatırlamak yeterli” dedi. 
 
Alpari analisti Nataliya Milçakova ise “Varlıklı olmayan kişiler için 300 bin rublelik mevduat üst sınır. Bu mevduatlara örneğin emekliler ilgi gösterebilir” değerlendirmesini yaptı.
 
7.12.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi