Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Moskova'da 9 restorana Michelin yıldızı

Rusya'nın başkentine "Michelin yıldızı" yağdı: Dünyada "restoran dünyasının Oscar'ı" olarak nitelenen Michelin yıldızına Moskova'nın 9 restoranı ve şefi layık görüldü. Bunlrdan ikisi iki yıldız, diğerleri birer yıldız aldı. 
 
Yıldızlar, düzenlenen törenle, Zaryadye konser salonunda dokuz Moskova restoranına takdim edildi.
 
Artest Chef's Table restoranı ve şefi Artem Estafiev ile TWINS GARDEN restoranı ve şefleri Ivan Berezutsky ve Sergey Berezutsky iki Michelin yıldızın sahibi oldular.
 
Beluga restoranları ve şef Yevgeni Vikentieyv, Grand CRU ve şefi David Emmerle, Selfie restoran ve şefi Anatoli Kazakov, White Rabbit restoran ve şefi Vladimir Mukhin, Biologie restoran ve şefi Yekaterina Alehina, Sahalin restoran ve şefi Aleksey Kogay, Savva restoran ve şefi Andrey Şmakov ise birer Michelin yıldızı aldı.
 
Bu arada Rusya, Michelin gastronomi rehberinin yayınlandığı 33. ülke oldu. Moskova da BDT'de Michelin yıldızı değerlndirmesine tabi tutulmuş ilk şehir oldu.
 
Michelin yıldızına dair, şubat 2021 tarihli aydınlatıcı bir haber:
 
Dünyada ençok Michelin yıldızlı restaurant sayısı sistemin ilk çıktığı  ve halen merkezi olan Fransa’da değil, Japonya. Japonya’da üç kategoride toplam 725 Michelik yıldızlı restaurant varken Fransa’da 632 Michealin’li restaurand var. Fransa’yı 367 ile İtalya izliyor. Ü ülkedeki toplam Michelin yıldı restaurant sayısı toplamın yarısı kadar.
 
Türkiye’de ise Michelin yıldızı alabilmiş restaurant yok.
 
Michelin Grubu, yıldızlama ve rehber yayımlama kararını Michelin Rehberi okuyucularının önerileri, e-postalar, sosyal medya, inceleme siteleri ve yayınlar gibi tüm kaynakların incelenmesi sonucunda talep edilen restoranı inceleme veya o bölgede rehber yayımlama kararı verildiğini, Türkiye’de Michelin Rehberi yayımlama için henüz bir politikaları olmadığını söylüyor.
 
Michelin Yıldızı ve rehberi
 
Michelin Rehberi (Michelin Guide), dünyanın en köklü ve en önemli restoran değerlendirme kuruluşu olarak tanımlanıyor.
 
Fransa merkezli Michelin, lastik firmasının kurduğu bir restoran değerlendirme kuruluşudur. Michelin Rehberi dünyanın belli ülkelerinde yıllık olarak yayımlanıyor.
 
Michelin Yıldızına sahip olan restoranlar özellikle gastronomi turistinin uğrak yeri oluyor.
 
Michelin Yıldızı; verildiği restorana ün ve ekonomik zenginlik kazandırdığı gibi restoranın bulunduğu ülke ya da bölgenin de tanınmasına katkıda bulunuyor.
 
Rehber, restoranları 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız şeklinde değerlendiren bir sisteme sahiptir. 
 
Michelin Rehberi kendi kategorisinde dünyanın en iyi restoranlarını yıldız sayısına göre değerlendiriyor.
 
Michelin nasıl ortaya çıktı?
 
Michelin rehberi, ilk kez 1889’da Fransa’da ortaya çıktı. İlk çıktığında bugünkü gibi dünyanın en iyi restoranlarını değerlendirmek amaçlanmıyordu. Michelin Rehberi'ne adını veren otomobil lastiği şirketinin sahipleri Andre ve Edouard kardeşler tarafından hazırlanan ve şirketin ürünlerini satın alan araç sahiplerinin hayatını kolaylaştırmak için bazı ipuçlarını derleyen kırmızı bir kitapçıktı.
 
Andre ve Edouard kardeşler, sürücülerin güzel yemek yiyebilecekleri ve konaklayabilecekleri mekanların yanına “Buranın yemeği iyidir, mola vermeye değer” anlamında işaretler koyuyorlardı. 
 
1926 yılından itibaren fine dining restoranların değerlendirilmesine geçildi. 5 yıl sonra 3 yıldızlı değerlendirme sistemi gündeme geldi. 1936 yılında da yıldız almaya uygun görülen restoranların uyması gereken kıstaslar netleştirildi.
 
İlk yıllarda rehberlerinde lokantalar yer almazken, daha sonraki yıllarda rehberde lokantalar da yer almaya başlamış ve rehberlerin asıl popülerliği bundan sonra başladı.
 
14.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi