Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Putin: "Nobeli kalkan yaparsa..."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Nobel Barış Ödülü'nü alan Novaya Gazeta genel yayın yönetmeni Dmitrэ Muratov'un, "Rus yasalarını ihlal etmedikçe" ve "bunun için bir sebep yaratmadıkça" Rusya yasalarına göre "yabancı ajan" ilan edilmeyeceğini söyledi. 2020'de çıkan yasa gereği, Rusya'da yabancı bir ülke ya da kurumdan maddi destek alan basın organı ya da dernekler "yabancı ajan" olarak vasıflandırılıyor. 
 
Rusya Enerji Haftası'na katılarak soruları yanıtlayan Rus lider, "Rus yasalarının yasakladığı şeyleri yapmak için Nobel Ödülü'nün arkasına bir kalkan olarak saklanırsa, o zaman bunu bilinçli olarak, kendine dikkat çekmek için veya başka bir nedenle yapmı olacaktır" dedi.
 
Muratov, Nobel Barış Ödülü'nü Filipinli gazeteci Maria Ressa ile paylaştı. Ödül Rus gazteciye, "demokrasi ve kalıcı barışın tesisi için ön koşul olan ifade özgürlüğünü koruma çabaları" nedeniyle verildi.
 
Muratov, Nobel Ödülü'nün kendisine şahsen verilmesinden rahatsızlık duyduğunu söylemişti. Muratov, bunun kendisinin değil, Novaya Gazeta'nın ve "halkın ifade özgürlüğünü savunurken ölen Rus gazetecilerin" ödülü olduğunu belirtti.
 
Rus gazeteci, 1,1 milyon dolarlık para ödülünün bir kısmını bir yardım vakfına bağışlama sözü verdi.
 
Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, ödüle ilişkin yorumunda, Muratov'u tebrik etmiş ve "ideallerinin peşinde giden cesur bir gazeteci" olarak nitelemişti.
 
Vladimir Putin'in Muratov'u Nobel Ödülü'nü aldığı için şahsen tebrik ettiğine dair bir bilgi medyaya yansımadı.
 
13.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi