Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erdoğan 29 Eylül'de Rusya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Eylül'de Rusya'ya günübirlik ziyaret düzenleyecek. Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkiler başta olmak üzere birçok gündem maddesi masada olacak.
 
Sputnik'in haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da beklenen Putin - Erdoğan görüşmesinin ayın 29’unda Soçi’de gerçekleşeceği yönünde Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamayı doğrulaması istenince, “Ziyaretin hazırlıkları yapılıyor” yanıtını verdi.
 
Dünkü gelişmeler:
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere yakında Rusya’ya gelmesinin planlandığını söyledi.
 
 Peskov, Erdoğan’ın Putin ile bu ay bir araya geleceği yönündeki haberlerin doğru olup olmadığı sorulunca, “Gerçekten de Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ın Rusya Federasyonu’na gerçekleştireceği iş ziyaretinin hazırlıkları yapılıyor” dedi.
 
Peskov, Erdoğan’ın Rusya’yı ziyareti sırasında Putin ile yapacağı görüşmenin içeriğine ilişkin soru karşısındaysa şunları söyledi:
 
“(Görüşmelerin) gündemi oldukça geniş olacak, zira ülkelerimizin ilişkileri çok yönlü. İkili ilişkilerden başlamak üzere liderlerin bu bakımdan her daim üstünde konuşacağı pek çok konu var.”
 
Kremlin Sözcüsü, Suriye dahil, bölgesel krizlerin mutlaka görüşmenin gündeminde yer alacağını da ekledi.
 
Ziyaret, geçen hafta şu haberle gündeme gelmişti:
 
"Erdoğan ve Putin bir araya gelecek"
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu ay sonunda Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi ve öncelikle İdlib'de artan şiddet olaylarını ele alması bekleniyor. Konuya yakın iki Türk yetkilisinin Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile ayrıca diğer bölgesel konuları ve ikili ilişkileri de ele alması bekleniyor.
 
İki gün olarak planlanmış olan ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’ta katılacağı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısının ardından gerçekleşecek. Kaynaklar toplantının tam olarak tarihinin netleşmediğini söylüyorlar.
 
Erdoğan’ın bu ziyareti İdlib bölgesinde 19 ayın ardından yeniden başlayan çatışmaların arkasına denk geliyor. Birbirlerine karşıt olarak isyancıları destekleyen Ankara ve hükümeti destekleyen Moskova bölgede yaklaşık 1 milyon kişinin yerlerinden olduğu haftalar süren çatışmaların ardından ateşkes konusunda anlaşmışlardı.
 
Erdoğan ve Putin İdlib ile ilgili olarak sık sık telefonda görüşüp, ateşkes ihlalleri konusuna şikayetleri konuşuyorlardı. Cumartesi günü İdlib’de yaşanan çatışmalarda iki Türk askeri şehit düşmüş ve üç asker de yaralanmıştı.
 
Erdoğan ve Putin’in yapacağı görüşmesinin içeriğinin ne olacağına yönelik Reuters’a bilgi veren bir yetkili,” Ağırlıklı olarak Suriye konusu, yani İdlib’te son günlerde yaşanan gelişmeler ele alınacak” dedi ve ekledi: “İdlib konusunda yapılan anlaşmada belirlenen şartlar tam olarak uygulanmadı”.
 
21.9.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi