Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

240 milyar dolar: Rusya gıda ambargosunu yine uzattı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’ya yönelik yaptırımlara dahil olan veya destekleyen ülkelerden gıda ürünlerinin ithalatına getirilen yasağın süresini uzatan kararı imzaladı.
 
Meyve, sebze, süt, süt ürünleri, peynir ve et tedarikini yasaklayan ve Putin'e göre Avrupa ekonomisine 240 milyar dolara mal olan Rus karşı yaptırımları dördüncü kez uzatılıyor.
 
Böylece, Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Norveç, Arnavutluk, Karadağ, İzlanda, Lihtenştayn, İngiltere ve Ukrayna’dan gıda ürünlerinin ithaatı 2020 sonuna kadar uzatıldı. Yaptırımların süresi 2021 sonunda sona erecekti. 
 
Moskova, Batı’nın Kırım ve Donbass krizi sonrası uygulamaya başladığı yaptırımlara karşılık, bazı ülkelerden Rusya’ya gıda ürünlerinin ithalatını 2014 yılında yasaklamıştı.
 
Ağustos 2015'ten bu yana, Rusya Federasyonu'na giren yaptırım ürünleri Rosselkhoznadzor tarafından imha edildi.
 
Rusya’da gıda enflasyonu son altı yılın zirvesine çıkarak 13 Eylül itibarıyla yüzde 8,54 seviyesinde kaydedildi.
 
Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verileine göre, ülkede son bir yılda patates yüzde 42,9, lahana yüzde 70,4, havuç yüzde 27,6, salatalık yüzde 10,7, domates yüzde 8,9, ayçiçek yağı yüzde 26,7, şeker yüzde 38,4, yumurta yüzde 15,6, hububat yüzde 17, sığır eti yüzde 11,5, tavuk eti yüzde 21,2, domuz eti yüzde 11,8 pahalandı.
 
21.9.2021
 
 
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi