Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da yatırımcı ticari emlaka kayıyor

İzvestiya gazetesi Rusya'da özel yatırımcıların aktif bir biçimde ticari emlaka yatırım yaptığını yazıyor. Gazetenin haberine göre, ticari emlaka talep son bir yılda yüzde 15 artış gösterdi. Uzmanlar, konut fiyatlarındaki kuvvetli artışla birlikte amorti etme sürelerinin uzaması nedeniyle insanların ticari yapılara yöneldiği görüşünde. 
 
Gazeteye konuşan CBRE yetkilisi İrina Uşakova, özellikle 100 milyon rublenin (1,4 milyon dolar) altında bedele sahip ticari emlağa ilginin birkaç kat arttığını söyledi. Knight Fransk yetkilisi Aleksey Novikov da ilk altı ayda gerçekleşen ticari emlak satışının 127,3 milyar rubleye (1,75 milyar dolar) ulaşarak 2019 rakamlarını bile geride bıraktığına dikkat çekti.
 
2020 yılında Rusya'da yeni inşaatlarda metrekare konut fiyatı yüzde 19 artarken bu eğilim 2021'in ilk altı ayında da devam etti. Altı aylık artış oranı yüzde 12 ile 17 arasında. Ticari emlak fiyatlarındaki artış ise çok daha yavaş.
 
Şu anda Moskova'da ilk katlarda yer alan bir ticari emlakın metrekare fiyatı ortalama 420 bin ruble civarında (5 bin 770 dolar).
 
Özel yatırımcıların konuttan ticari emlaka dönmesine bir diğer sebep de ipotek şartlarının daha katı hale gelmesi. Merkez Bankası'nın faiz arttırma kararından sonra ipotek faizi de yüzde 6,5'ten 7'ye yükselmiş durumda.
 
3.8.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi