Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da da bekleniyor: Yeni virüs bankacılık şifrelerini çalıyor

İzvestiya gazetesi Android yüklü telefonları tehdit eden yeni bir virüsün ortaya çıktığını yazdı. Habere göre, Vultur adı verilen virüs, telefon ekranlarında basılan tuşları kaydederek online bankacılık ve kripto para cüzdanı şifrelerini çalmaya çalışıyor. Gazeteye bilgi veren güvenlik uzmanları virüsün henüz yayılmadığını, ancak böyle bir olasılığın bulunduğunu belirttiler.
 
Hollanda merkezli ThreatFabric şirketinin ortaya çıkardığı Vultur virüsü, telefonda ilk çalıştığında kullanıcıdan uzaktan erişim izni istiyor. Gazeteye konuşan RTM Group yetkilisi Fyodor Muzalevski, Vultur'dan kurtulmanın bilinen tek yolunun telefonu fabrika ayarlarına döndürmek olduğunu söyledi.
 
Virüs, Google Play'de yüklü en az iki farklı uygulama ile birlikte telefonlara bulaşıyor. Virüsün bugüne dek bu iki uygulamayla toplamda 13 bin telefona bulaştığı tahmin ediliyor.
 
Virüsün şimdilik İspanya, Hollanda, İtalya, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerde faaliyet gösteren bankaları hedef aldığı öğrenildi. Ancak siber güvenlik uzmanları gelecekte virüsün Rus bankalarını da hedef alabileceği görüşünde.
 
Kasperski Laboratuvarı yetkilileri, virüsün ilk kez 2020 yılı kasım ayında tespit edildiğini ve şu ana dek Rusya'da varlığına rastlanmadığını söyledi. Bir diğer anti-virüs firması ESET'in temsilcileri ise kötü niyetli kişilerin virüsü Rusya'ya özgü uygulamalara uyarlamaması için hiçbir sebep olmadığı kanısında.
 
3.8.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi