Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da hava kirliliği rekor kırdı

Rusya'da yılın ilk yarısında hava kirliliğine sebep olan olay sayısında son 17 yılın rekoru kırıldı. FinExpertiza'nın analizine göre, 6 aylık dönemide 161 yüksek, 20 de ekstrem yüksek hava kirliliği olayı yaşandı. Toplam sayısının geçtiğimiz yıla kıyasla 3,9 kat, 2007 yılına kıyasla da 3,4 kat arttığı bildiriliyor.
 
Analistler yüksek kirlilikten bir ya da daha fazla maddenin kabul edilen sınır değerlerin 10 kat üstüne çıktığı durumları anlıyor. Ekstrem yüksek kirlilikte ise iki gün boyunca 20 ile 29 kat arası ya da sekiz saat boyunca 30-49 kat arası artışlar anlaşılıyor. Anlık 50 kat ve üzeri artışlar da bu kategoride değerlendiriliyor.
 
Uzmanlar en çok hava kirliliği olayının 70 ile nisan ayında gözlendiğine dikkat çekti. Yaşanan olayların yüzde 70'inden fazlası Krasnoyarsk Krayı'nda gerçekleşti. Kraya bağlı şehirler arasında bahar aylarında büyük bir sızıntının yaşandığı Norilsk de bulunuyor.
 
FinExpertiza analistleri, hava kirliliği olaylarında artış yaşanmasında gözlem cihazlarının sayısının arttırılmasının önemli rol oynadığını da belirtti.
 
3.8.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi