Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Pekin Oteli kime, ne kadara satıldı?

Moskova’nın merkezindeki, 1958’de Sovyet-Çin dostluğunun simgesi olarak inşa edilmiş tarihi Pekin Oteli (fotoğrafta solda), 4,8 milyar rubleye, yani yaklaşık 65,5 milyon dolara satıldı. Mülkün sahibi durumdanki en büyük devlet bankalarından VTB Bank, Soçi merkezli otel zincirleri sahibi “Jemçujina Otel Kompleksi” şirketine oteli sattı.

Vedomosti gazetesi, yüzde 34,04 hissesi Kıbrıs’ta kayıtlı Pecomalco Investments Limited’e ait olan bu grunun Rusya’da “sahiplik yapısı hakkında en az bilgi bulunan, en gizli sermayedar yapılı şirketlerden biri olduğunu” yazdı.
 
Tversakaya Ulitsa ile Sadovoyo Kaltso'nun (çember yol) birleştiği yerde, Bolşaya Sadovaya Dom 5’te bulunan tarihi otelin 26 bin m2’lik binası ve 5 bin 600 m2’lik arsası bulunuyor.  Otel, 1939-1958 yıllarında mimar Dmitry Çeçulin’in projesi olarak inşa edilmişti.
 
Satış anlaşmasını açıklayan VTB, 2,6 milyar ruble gelir elde ettiğini duyurdu. VTB Bank, 2019’da oteli açık artırmada 5,6 milyar rubleden başlayan fiyatla satmak istemiş ama talipli çıkmamıştı.
 
Daha sonra Çinli bir yatırım grubu binaya talip olmuş ama satış gerçekleşememişti.
 
Bina ve bulunduğu arsa, Moskova’nın “en kıymetli emlak varlıkları” arasında sayılırken, piyasa şartları ve borçlar nedeniyle düşük bir bedelle satış gerçekleştiği belirtiliyor.

31.7.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi