Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da gemi ihalesi Türk şirketine

Rusya'da devlet denizcilik şirketinin stratejik öneme sahip bir ihalesi, Rus şirketleri istenen fiyata mal edemeyeceklerini bildirip katılmayınca, tek katılımcı olan Türk şirketine verildi.  Kommersant gazetesi, "Icebreaker 7" tipi buzkıranı "Sefine Denizcilik A.Ş." bin yapacağını duyurdu. 

Haberde, Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı şirketi Rosmorrechflot'un ihalesi için Rus şirketlerinin 15-16 milyar rublelik teklif verdiklerini duyurdu. Türkiye'deki kaynaklar ise Türk şirketi ile anlaşmanın 4,9 milyar ruble üzerinden yapıldığını yazıyor. 

Kommersant, Rus şirketlerinin hem fiyatta hem de teslim tarihinde talebi karşılayamadıklarını duyurdu. 

Türkiye'de alanında en büyük gemi üreticicilerinde olan "Sefine Denizcilik A.Ş", Yalova yakındalında faaliyer gösteriyor.  Şirket hakkında bilgi için tıklayın.

Gazete, Bunun Rus gemilerinin inşası için Türk şirketlerinin aldığı ilk sözleşme olmadığını, 2018 yılında Türk Kuzey Star Tersanesi'nin, Ust-Luga-Baltiysk hattı için iki adet LNG feribot inşası ihalesini kazandığını hatırlatıyor. 
 
Mayıs ayının sonunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, petrol ve gazın Kuzey Denizi Rotası boyunca yalnızca Rusya'da inşa edilen gemilerle taşınmasını önermişti. Yerli gemilere, kabotaj, buzkıran ve kılavuzluk hakkı verilmesi istenmişti. Ancak Rus üreticiler özellikle son dönemde metal fiyatlarında yaşanan artışı öne sürerek maliyet rakamlarını yükseltti. 

Öte yandan Türkiye'de sektörün önde gelen yayın organı Kaptan Haber Ajansı, Kuzey Denizi rotasında faaliyet gösteren Rus nükleer buzkıranlar için Türk şirketi Kuzey Star Tersanesi'nin yüzer havuz inşa edeceğini yazdı
 
Haber şöyle:
 
"Akkuyu NGS'yi inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'a bağlı Atomflot'la 66 milyon doların, yani 4 milyar 981 milyon rublenin üzerinde bir anlaşmaya imza atan Türk firmasının inşa edeceği yüzer havuz, nükleer buzkıran gemilerinin havuzlanması, tamiri ve bakımları için kullanılacak. Dizel yakıt ve içme suyu stoklarının yer aldığı yüzer havuzda, 30 kişi, 7 gün boyunca karaya ayak basmadan görev yapabilecek. 30 bin ton yük kaldırma kapasitesine, 220 metre uzunluğa ve 48 metre genişliğe sahip olacak olan yüzer havuz, 2023 yılında tamamlanacak.
 
Rus gemi klaslama kuruluşu RMRS tarafından sertifikalandırılan en büyük Türk tersanesi olma özelliğini taşıyan firmanın yer alacağı 'proje 22220'nin buzkıranları, tüm dünyada ilgi ile takip ediliyor. Uzunluğu 173,3 metre, genişliği 34 metre olan buzkıranlar, 'mühendislik harikası' olarak kabul ediliyor ve 2,9 metre kalınlığındaki buzu kırabiliyor. Yeni nesil seri buz kıranlar, Kuzey Kutbu'nda Rusya'nın liderliğini de güçlendiriyor.
 
Yeni iş fırsatları oluşabilir
 
Türk firmasının İş Geliştirme Direktörü Ersoy Solmaz, bu dev projede bir Türk şirketi olarak yer almaktan onur duyduklarını belirterek, "Böyle bir projenin Rusya dışında bir tersaneye verilmesi çok önemlidir. Bu hem Atomflot firmasının tersanemize duyduğu güvenin bir sonucudur hem de 10 yılı aşkın süredir Rus müşterilerimize başarıyla teslim ettiğimiz projelerin ödülüdür. 7 Haziran 2021 tarihinde sözleşmeyi imzaladığımız projenin tasarım süreci sürüyor. Tasarım önce Atomflot, daha sonra ise Rus klası tarafından onaylanacak. Daha sonra malzeme ve ekipman tedarikini sağlayacağız. İnşa süreci yaklaşık iki sene sürecek ve 2023'ün son çeyreğinde yüzer havuzu teslim etmeyi planlıyoruz. Özellikle gemi inşa sektöründe Rusya Federasyonu için teslim edilen başarılı projeler sayesinde Türk tersanelerinin fiyat-kalite-teslim süresi avantajı ön plana çıkmaktadır. Kısa vadede Rusya Federasyonu tarafından Türk tersanelerine verilecek siparişlerin artarak devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.
Daha önce Rus yolcu gemilerinin yenilenmesi projelerini tamamlayan tersane, Rus devlet şirketi Rosmorport'un siparişi üzerine Rusya Federasyonu'nda ve Türkiye'de inşa edilmiş olan en büyük LNG tahrikli RoRo gemilerinin inşasına da devam ediyor.
 
950 kişiye istihdam sağlayacak
 
Projenin istihdam açısından da önemli olduğunu kaydeden Solmaz, "22220 Projesi kapsamında görev yapan evrensel nükleer buzkıranlar için inşa edilecek olan yüzer havuz projesinde toplam 950 kişi çalışacak. Bu çalışanların 190'ını teknik ve idari personel oluştururken, alt yüklenicilerden de 760 kişilik bir ekip projede görev yapacak" diye konuştu."

27.7.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi