Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Petrol 100 dolara: Faydası, zararı

Brent petrolün varil fiyatı 23 Haziran günü piskolojik sınır kabul edilen 75 doları da aştı. Komsomolskaya Pravda gazetesi, fiyatlarda "bir geri iki ileri" şeklindeki yükseliş trendinin altı aydır sürdüğüne dikkat çekiyor. Yükselişin ardında ise iki sebep var: 1) çıkarılan petrol miktarı düşerken talebin sürekli artması, 2) İran'a yaptırımların kalkabileceği yönündeki haberler.
 
Peki yükseliş trendi daha ne kadar devam edecek? CNBC'ye konuşan Bank of America analisti Francisco Blanch, 2022 ya da en geç 2023'te varil fiyatının yeniden 100 dolara çıkmasını beklediklerini söylüyor. Financial Times'a konuşan Gunvor icra direktörü Torbjörn Törnqvist de aynı rakamı telaffuz ediyor.
 
Ancak Komsomolskaya Pravda'nın yazarları, Rusya için ilk bakışta iyi haber gibi görünen bu gelişmelerin olası sonuçlarını tartışmaya açıyor. Yüksek petrol fiyatı bir yandan Rusya bütçesinin rahatlaması anlamına gelirken, petrole bağımlılığın sürmesi diğer sektörlerin gelişimine bir nevi ket vurmaya devam ediyor.
 
Gazeteye konuşan Alpari analisti Natalya Milçakova, her şeye rağmen fiyatlardaki yükselişin Rusya'nın petrol harici sektörlerinin de lehine olduğu kanısında. Küçük ve orta ölçekli şirketlerin gelişimi için Rusya'nın yatırıma ihtiyacı var. Petrol gelirlerinin artması bu noktada büyük önem kazanıyor.
 
24.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi