Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya coştu: Avrupa'ya tarım makineleri ihracatında rekor artış

Doğal kaynaklar dışında ihracat kalemlerini çeşitlendirmek için büyük çaba gösteren Rusya’dan bir başarı daha: Avrupa ülkelerine tarım makineleri ihracatında ilk çeyrekte büyük artış kaydedildi. Rusya Özel Ekipman İmalatçıları Derneği verilerine göre, bu alanda ihracat hacmi ilk üç ayda yıllık bazda yüzde 2,2 artarak 3,9 milyar rubleye yükseldi.

Avrupa ülkelerinin Rusya’dan ithal ettiği tarım makinelerinin başında traktörler, balya makineleri, pulluklar ve biçerdöverler geliyor.
 
Rublenin değer kaybının yanı sıra, tahıl fiyatlarının yükselmesi ve ertelenen talep de ihracattaki artışın başlıca nedenleri olarak göteriliyor.
 
Ancak metal fiyatlarındaki artışın ilerleyen dönemde Rus makine imalat sektörünü zora sokabileceğine, maliyetlerdeki düşüşe karşın başta Çin ile rekabet için fiyatların düşük tutulması gerekeceğine dikkat çekiliyor.
 
Rusya’nın resmi verilerine göre yıl başından bu yana inşaat demiri, sac, metal boru gibi ürünlerin fiyatları yüzde 30 arttı. 
 
Hükümet, artan çelik fiyatları karşısında, metal ürünlerinin maliyetini düşürmenin yollarını arıyor. 
 
Gündeme gelen seçeneklerden biri, şirketlere, belirli seviyenin üzerindeki gelirlerini kamu bütçesine aktarma zorunluluğu getirmek.
 
Diğer bir seçenek ise vergileri artırarak, bu ek gelirlerle inşaat sektörüne sübvansiyon sağlamak. 
 
12.5.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi