Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

'Her işin başı eğitim' değil mi?

Yüksek Ekonomi Okulu'ndan uzmanların hazırladığı rapor, Rusya'nın ekonomik açıdan Batının gerisinde kalmasına çarpıcı bir açıklama getiriyor. Buna göre, dünyanın en eğitimli ülkelerinden biri olan Rusya'da bu özellik emek üretkenliğine yansımıyor. Bir başka deyişle ülkede insan sermayesi boşa harcanıyor.
 
Rapor, yüksek eğitim almış bireylerin bilgi ve becerilerinin pratiğe yansımadığına ve insanların mevcut bilgi ve birikimlerini arttırmak için herhangi bir motivasyona sahip olmadığına dikkat çekiyor.
 
Buna göre, 25-64 yaş arasında, yani yüksek eğitimi bitirdikten sonra iş hayatı sırasında herhangi bir konuda yeniden eğitim alan bireylerin oranı sadece yüzde 12. Avrupa'da ise bu oran yüzde 40 ile 60 arasında.
 
Yüksek Ekonomi Okulu analistleri, Rusya'da kendi kendine bir konuda eğitim alan insanların oranının yüzde 22 ile Avrupa'nın üçte biri seviyesinde olduğunu belirtiyor. Rapora göre, çalışanların yanı sıra işverenler de yeniden eğitim konusuna ilgisiz.
 
Çalışanların ek eğitim alması için kaynak ayıran şirket oranı yüzde 40. Kişi başına ayrılan kaynak ise yalnızca 14 bin ruble, yani 1575 TL.
 
12.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi