Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Aşılamada Türkiye Rusya'nın önünde

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesinde şimdiye dek 21 milyonu aşkın kişinin koronavirüs aşısı olduğunu belirtti. Ayrıca, aşı olmasını takiben kendisinin vücudunda da koronavirüse karşı iyi oranda antikor geliştiğini söyledi. Diğer yandan Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında iki doz aşı yaptıranların sayısı 10 milyonu geçti. Sağlık Bakanlığının anlık verilere göre, yapılan birinci ve ikinci doz toplam aşı sayısı 24 milyon 353 bin 636 oldu.
 
Sputnik’in haberine göre Rusya lideri Vladimir Putin, Soçi’de gazetecilere yaptığı açıklamada, koronavirüse karşı yaygın aşılama programının Rusya’da çok iyi sonuçlar verdiğini belirtti ve vatandaşlara aşı olma çağrısını yaptı. Putin, “21.5 milyon vatandaşımız aşı olmuş durumda. Ülke genelinde sonuçlar çok iyi. Daha yaptığım açıklamalarda olduğu gibi vatandaşlarımızı vakit kaybetmeden aşı olmaya çağırıyorum” dedi.
 
Rusya lideri ayrıca, kendisine dün yapılan antikor testinin pozitif sonuç verdiğini, aşı sayesinde vücudunda koronavirüse karşı iyi oranda antikor geliştiğini kaydetti.
 
“Uzmanların değerlendirmelerine göre (koronavirüsün yayılımı açısından) ülkemizde stabil durumdayız. Artışın gözlemlenmediği plato dönemindeyiz” diye devam eden Rusya Devlet Başkanı, “Bu nedenle (koronavirüse karşı) aktif bir biçimde test yaptırmalı ve aşı olmalıyız. Bunlar, pandemi ve sonuçlarını bertaraf etmenin iki çok önemli unsuru” vurgusunu yaptı.
 
Rusya vatandaşlarına ayrıca, kapalı alanlarda tıbbi maske kullanma zorunluluğu gibi kurallara uyma çağrısı da yapan Putin, “Ancak bu şekilde bizi başarı bekleyebiliriz. Başarılı olacağımızdan ise şüphem yok” ifadesini kullandı.
 
Rusya’da kendi geliştirdiği koronavirüs aşıları ile yaygın aşılama programı ocak ayı ortasından beri devam ediyor. Program kapsamında şu an için viral vektör aşısı Sputnik V ve bir peptid aşısı olan Epivakkorona kullanılıyor.
 
Sputnik V aşısı, yapılan bir anlaşma ile Türkiye’ye de tedarik edilecek.
 
Türkiye’de durum
 
Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında iki doz aşı yaptıranların sayısı 10 milyonu geçti. Sağlık Bakanlığının anlık verilere göre, yapılan birinci ve ikinci doz toplam aşı sayısı 24 milyon 353 bin 636 oldu.
 
Bakanlığın "Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu"nda yer alan anlık verilere göre, saat 10.30 itibarıyla 14 milyon 352 bin 956 kişiye COVID-19 aşısının birinci dozu uygulanırken, 10 milyon 680 kişinin ikinci dozları da tamamlandı.
 
Böylece yapılan toplam aşı sayısı 24 milyon 353 bin 636'ya ulaştı.
 
İstanbul'da 2 milyon 415 bin 529'u birinci doz, 1 milyon 579 bin 379'u ikinci doz olmak üzere uygulanan toplam aşı miktarı 3 milyon 994 bin 908 oldu.
 
Ankara'da toplam 1 milyon 958 bin 875 doz aşı yapılırken, birinci dozu olan kişi sayısı 1 milyon 161 bin 460'a, ikinci dozu olanların sayısı da 797 bin 415'e yükseldi.
 
İzmir'de ise 974 bin 27'si birinci doz, 677 bin 800'ü ikinci doz olmak üzere toplam 1 milyon 651 bin 827 doz COVID-19 aşısı yapıldı.
 
Sağlık Bakanlığınca "COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" kapsamında öncelikli grupların aşılanmasına hızla devam ediliyor.
 
Şu ana kadar 100 milyon doz Sinovac, 90 milyon doz BioNTech ve 50 milyon doz Sputnik V olmak üzere toplam 240 milyon doz aşının temini için anlaşma yapıldı.
 
Aşılama programında şu an Sinovac ve BioNTech aşıları kullanılırken Sputnik V aşısının ilk partisinin bu ay içinde Türkiye'ye ulaşması bekleniyor.
 
Yerli koronavirüs aşısının geliştirilmesi için sürdürülen 18 çalışmadan biri olan Erciyes Üniversitesi'nin inaktif aşısının Faz-3 çalışmasına da birkaç hafta içinde başlanması hedefleniyor.

Rusya'da halk mesafeli...

Dünya'nın pek çok ülkesine Covid-19 aşısı ihraç eden Rusya'da yaklaşık 5 aydır süren aşı kampanyasında teşviklere rağmen, 1 Mayıs verilerine verilerine göre nüfusun yüzde 5'ine iki doz aşı yapıldı. Kamuoyu anketlerine göre Rus halkının yüzde 70'i aşı olmaya sıcak bakmıyor.
 
Covid-19 aşısını ilk uygulayan ülke olan Rusya'da 1 Mayıs itibariyle yaklaşık 7,5 milyon kişinin iki doz olmak üzere 12,4 milyon kişi aşılandı.
 
Nüfusu yaklaşık 146 milyon olan Rusya'da aşılananların oranı (ilk doz) yüzde 8,6 oranında kaldı. Avrupa Birliği ülkelerinde halkın yüzde 27'si, ABD'de ise yüzde 43'ü en az bir doz Covid-19 aşısı oldu.
 
10.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi