Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

'Rusya'da 19 yıl yetecek petrol kaldı'

Rusya’nın ekonomik açıdan çıkarmaya değer, "verimli" petrol rezervlerinin giderek azaldığı, ekonomide petrole alternatif kaynakların artırılması gerektiği uyarıları sürüyor.

Bilinen petrol yataklarının büyük bölümünün Kuzey Kutbu gibi zorlu bölgelerde yer aldığı, verimli yatakların ise ülkenin 19 yıllık ihtiyacını karşılamak için yeterli olduğu bilgisi verildi.

Rusya Yeraltı Kaynaklarını Kullanma Federal Ajansı (Rosnedr) Başkanı Yevgeniy Kiselev, Rossiyskaya Gazeta ile söyleşisinde, Rusya’nın bilinen toplam petrol rezervlerinin 58 yıl daha yeterli olacağını, ancak bu rezervlerin çoğunun ekonomik açıdan verimli olmadığını belirtti.
 
Verimli yatakların 19 yıllık ihtiyacı karşılayacağını aktaran yetkili, Kuzey Kutbu’ndaki yataklardan petrol çıkarmak için petrol varil fiyatının bugünkünün yaklaşık iki katı, 110-120 dolar seviyesinde olması gerektiğine dikkat çekti. 
 
Rusya Enerji Bakanlığı da geçen ocak ayında yaptığı açıklamada, 30 milyar tonluk petrol rezervlerinin yalnızca yüzde 36’sının verimli olduğu bilgisini vermişti. 
 
Sayıştay, Rusya’da petrol ve doğal gaz rezervlerinin kağıt üzerindeki rakamlardan daha az olabileceğini, açıklanan rezervlerin çoğunun varlığının teyit edilmediğini açıklamıştı.
 
Rusya'nın petrol rezervlerinin toplamının değeri ne?
 
Rusya Tabii Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, 2017 sonundaki veriler doğrultusunda ülkedeki yeraltı kaynağı rezervlerinin toplam değeriyle ilgili açıklama yapmıştı. Verilere göre, Rusya’da 605.828 milyar dolar değerinde petrol rezervi bulunuyor. Toplam yeraltı kaynağının değeri ise GSYİH’in yüzde 60’ı kadar.
 
Rusya Tabii Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, ilk kez ülkede bulunan yeraltı kaynaklarının toplam değeri konusunda bir değerlendirmede bulundu. 2017 sonuna kadarki dönemi kapsayan ilk değerlendirmeye göre;
 
—  Rusya'daki petrol yataklarının değeri 39.6 trilyon ruble (605.828 milyar dolar),
 
— Doğalgazın toplam değeri 11.3 trilyon ruble (172.876 milyar dolar),
 
— Kok kömürünün değeri ise yaklaşık 2 trilyon ruble (172.876 milyar dolar).
 
Diğer yandan ülkede 808 milyar ruble (12.361 milyar dolar) değerinde demir cevheri, 505 milyar ruble (7.728 milyar dolar) değerinde elmas, 480 milyar ruble (7.346 milyar dolar) değerinde altın mevcut.
 
Tüm enerji ve yeraltı kaynaklarının toplam değeri ise 2017 yılı için 55.2 trilyon ruble (844.880 milyar dolar) ya da GSYİH'in yüzde 60'ı kadar.
 
 
10.5.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi