Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Lukaşenko ölürse iktidar 'silovik'lere

Geçen yaz yapılan devlet başkanlığı seçiminden beri muhalefetin istifa çağrılarına direnen, "ABD destekli bir darbe ile ortadan kaldırılmak istendiğini" savunan Belarus 

Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, "her ihtimale karşı" kritik bir kararname yayınladı.

Lukaşenko, devlet başkanının ölümü durumunda yetkilerinin Güvenlik Konseyi'ne devredilmesini sağlayan "Egemenlik ve anayasal düzenin korunması" kararnamesni imzaladı.

Rus medyası, böylece Lukaşenko'nun kendisinden sonra ülkeyi "siloviki" güçlerine emanet ettiğini yazdı.  "Silovik" kelilmesi, SSCB'den gelen bir gelenekle, Rusçada güvenlik örgtüleri (eski KGB) ve ordu kökenli yönetici-politikacı sınıfını tanımlıyor.

Lukaşenko'nun basın servisi, Lukaşenko'nun hayatını hedef alan bir darbe ya da suikast girişimine karşı bu belgeyi açıkladığını duyurdu.

Belgede, "Bir suikast girişimi, bir terör eylemi, dış saldırganlık veya diğer şiddet eylemleri sonucunda devlet başkanının ölümü durumunda, başkanın tüm yetkilileri Başbakan'ın başkanlık ettiği Güvenlik Konseyi'ne geçer" deniliyor.

Ayrıca belgeye göre böyle bir durumn yaşanırsa, ülkede olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilan edilecek, Güvenlik Konseyi bunları sağlamak için bir önlemleri alacak,
seçimlerin ne zaman yapılacağına bölge valilerinin de katılımıyla Güvenlik Konseyi tarafından karar verilecek.
 
Aleksandr Lukaşenko 17 Nisan'da bir darbe girişiminin önlendiğini duyurmuştu. Belarus ve Rus istihbaratını ortak operasyonundan darbenin elebaşılarının yakalandığı açıklanmıştı.

9.5.2021


 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi