Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

27'lik Vitalik 5 Gazprom'a bedel

Dünyada tam bir "kripto para çılgınlığı" yaşanırken, birkaç yıllık geçmişe sahip "ekran üzerindeki para"lar, dev şirketlerin değerini sollamaya devam ediyor.  Rusya'nın taşrasından çıkıp Kanada'ya giden bir gencin çıkardığı "coin" kendisini dolar milyarderi yapmakla kalmadı, toplam piyasa değeri de dün 407 milyar dolara yükseldi.  Rusya'nın enerji devi şirketi Gazprom'un dünkü piyasa değeri ise 76,9 milyar dolardı. Yani "ekran üstündeki" Ethereum'un piyasa değeri, Gazprom'un beş katından fazla ediyor.
 
Ethereum adlı kripto para biriminin geliştiricisi Vitali "Vitaik" Buterin dünyanın en genç kriptomilyarderi ünvanını ele geçirdi.  
 
Mayıs başı itibarıyla 1 adet etheriumun değeri 3 bin 500 dolar'a yükselince 27 yaşındaki Buterin de dünyanın en genç (dolar karşılığı) kripto para birimi milyarderi oldu.
 
En popüler kripto para birimi bitcoinin toplam piyasa değeri 1,08 trilyon dolara ulaşırken, Ethereum'un değeri 400 milyar dolar seviyesinde. Avrupa Birliği önümüzde günlerde Ethereum platformu üzerinden 100 milyon euro değerinde tahvil çıkartacağını duyurmuştu.
 
 
Komsomolskaya Pravda gazetesinin görüşüne başvurduğu uzmanlar, Ethereum'un değerinin yaza kadar bir buçuk katına çıkmasını beklediklerini söylüyor. Daha eksiksiz bir algoritmaya sahip olması nedeniyle gelecekte Ethereum'un Bitcoin'i tahtından edeceğini düşünenler de var. Kimileri ise tüm kripto paraları "yakında havası sönecek bir balon" olarakl görmeye devam ediyor. 
 
1994'te Moskova bölgesinin kasabalarından Kolomna'da doğan Vitali Buterin, 2000'de ailesiyle birlikte Kanada'ya göç etmiş. Yılın çeşitli dönemlerinde İsviçre, Singapur ve ABD'de yaşayan Buterin'in Rusya ve Kanada vatandaşlığı bulunuyor. Vitali Buterin'in babası da bir bilgisayar programcısı. Genç girişimci adını "Vitalik" olarak kullanıyor. 
 
Babasının izinden giden Vitalik'in 19 yaşında üniversite eğitimini yarıda bırakarak kendini kripto para konusuna adadığı öğrenildi.
 
Vitalik, 2020'de Rusya'yı ziyareti sırasında Başkan Putin tarafından kabul edilmişti.
 
 
 
Rusya, 'devleri geçen' kriptoları konuşuyor
 
Rus devlerini sollayan kripto para şirketleri, medyada gündem yaratmaya devam ediyor.
 
Bir şaka olarak başlayan kripto para birimi Dogecoin'in fiyatı bir haftada yüzde 96'lık artışla 66 sente yükseldi. Finanz.ru portalı Doge değerinin son altı haftada 12 kat, yılbaşından bu yana ise 160 kat arttığını yazıyor. Böylece dogecoin kapitalizasyonu (piyasadaki tüm coinlerin toplam değeri) 83,65 milyar dolara yükseldi.
 
Portal bu değerin Rusya'nın en büyük şirketlerinden Gazpromun değerinden 8 milyar daha fazla olduğuna dikkat çekiyor. Dogecoin'in piyasa bedeli, bir diğer Rus petrol devi Lukoil'in de 1,5 katından daha yüksek. Dogecoinin değerinin henüz geride bırakmadığı tek Rus şirketi 87,6 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Sberbank.
 
Dogecoin yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında eğlence amaçlı icat edilmiş bir kripto para birimi. Kısacaa doge olarak anılan para biriminin logosunda bir internet meme'i olan Shiba İnu cinsi köpek yer alıyor.
 
Amerikalı teknoloji girişimcisi Elon Mask Twitter üzerinden Dogecoine destek verince para biriminin değeri bir anda artmaya başlamıştı.
 
 
8.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi