Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Türkiye'ye acil alternatif arayışında Rus turistler için ilk 'aday ülke' bulundu

Rusya'da Türkiye charter uçuşlarının 1,5 ay süreyle durdurulmasının yankıları devam ederken, turistlerin sabırsızlıkla bekledikler Mayıs tatili için "acil alternatif destinasyon" arayışı gündemde. 

Rusya hükümetinin resmi yayın organı olan Rossiyskaya Gazeta'da yeralan bir haberde, şu anda alternatif aday olarak Mısır'ın öne çıktığı belirtildi. 

2015'de Sina Yarımadası'nda düşen Rus yolcu uçağının bomba ile düşürülmüş olma şüphesi üzerine, Mısır'a tüm uçuşlar durdurulmuştu. St. Petersburg kentine gitmek üzere Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinden havalanan ve kısa süre sonra düşen Metrojet uçağında, mürettebat dahil toplam 224 kişi hayatını kaybetmişti. Rusya 2018'de sadece Kahire'ye uçuşlara yeniden izin vermiş, Mısır'ın tatil beldelerine charter izni verilmemişti. 
Şimdi pazar Şarm El-Şeyh ve Hurghada ile doğrudan uçuşların yeniden başlaması bekleniyor.

Bir gün önce Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile bu tatil köyleri arasındaki hava trafiğinin yakın gelecekte yeniden başlayabileceğini söylemişti.

Uzmanlar, eğer Rusya hükümeti seferlere balama kararı ilan edersei, tur operatörlerinin bir hafta içinde Mısır'a tur satışlarını başlatmaya hazır olduklarını belirtiyor.

Mısır'da günlük koronavirüs vaka sayısının 900'ün altında olması nedeniyle, "hızlı bir açılım"ın gündeme gelebileceği vurgulanıyor. 

Mısır, Türkiye'ye gidemeyen turistlerin bir bölümünü "yasak döneminde" ve Mayıs tatilinde ağırlayabilir ama uzmanlara göre Türkiye'nin yerini alması hem hizmet kalitesi hem de aşırı sıcaklar nedeniyle zaten mümkün değil.

Diğer yandan bazı turizmciler de Mayıs tatili için Türkiye yerine Bulgaristan ve Güney Kıbrıs'ı pazarlamaya çalışıyor.

Sonuçta Türkiye'nin kapasitesi ile kıyaslanamayacak bu alternatifler bakıldığında, yerli turizm destinasyonlarında da hem yer kalmadığı hem de fiyatların arttığı hesaba katıldığında, yüz binlerce Rus'un Mayıs tatili Türkiye yerine evlerinde geçriecekleri yorumu güçleniyor. 
 
13.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi