Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Her gün Sovyet rublesi kuru açıklanıyor

Rusya Merkez Bankası, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından yıllar sonra bile hala Sovyet rublesinin dolar ve euro karşısındaki değerini takip etmeye ve gün gün açıklamaya devam ediyor. Buna göre, bir Amerikan doları 53 kapik, bir euro ise 62 kapik değere sahip. Peki Merkez Bankası bu kurları takip etmeye neden devam ediyor?
 
Konuyu haberleştiren Komsomolskaya Pravda gazetesine bilgi veren Merkez Bankası yetkilileri, Sovyetler Birliği döneminde yabancı ülkelerle imzalanmış ticaret ve kredi anlaşmalarının takibi için doların Sovyet rublesine karşı değerini takip etmeye devam ettiklerini söyledi. 
 
Bir başka deyişle, Rusya, Sovyet döneminden kalma alacaklarını tahsil ederken bu kurları kullanıyor. Sovyetler Birliği'nin dış borçları ise son ödemelerle birlikte 2017 yılında Rusya tarafından kapatılmıştı.
 
Peki artık olmayan bir para birimiyle kur hesabı nasıl yapılıyor? Rusya Merkez Bankası yetkilileri hesap için Sovyetler Birliği Merkez Bankasının 25 Aralık 1991 günü tespit ettiği kurun dikkate alındığını belirtiyor. SSCB Merkez Bankası en son o gün bir kur açıklamış, ertesi gün ise birlik dağılmıştı. 25 Aralık 1991 günü açıklanan dolar kuru ise 55 kapik idi. 
 
12.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi