Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da 'kâğıt devri'nin sonu

Medyada okuma-izleme alışkanlıkları ile beraber reklam mecraları da baş döndüren bir hızla değişiyor. Basılı yayınların reklamları erirken, internet yayınları artık pastadan büyük pastayı kapıyor. Bu açıdan Rusya'da çok önemli bir eşik geçildi: Blogger ve vlogger'ların reklam gelirleri gazete ve dergileri geride bıraktı.

The Interactive Advertising Bureau (IAB) adlı kuruluşun verilerine göre, ülkedeki bloggerların Instagram ve Youtube’daki yasal reklam gelirleri 2020’de 11 milyar rubleyi (142 milyon 670 bin dolar) geçti.

Rus bloggerların gerçek gelirlerinin ise bunun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
 
IAB’nin verilerine göre, Rusya’da internet blog-vlog sahiplerinin gelirleri geçen sene 2019’a göre yüzde 64 artış gösterdi.
 
Instagram’da mal ve hizmet reklamı yapan bloggerların toplam kazancı yüzde 69 artışla 7 milyar rubleye yükseldi. 
 
Youtube vloggerlarının gelirleri ise yüzde 55 artarak 4,1 milyar rubleye çıktı.
 
Insence, WhoIsBlogger, Yoloco, Kedoo ve BloggerBase adlı reklam ajanslarıyla ortak yapılan araştırmada, 2019-2020 döneminde Instagram ve Youtube’da yapılan Rusça reklam paylaşımlarının en az yüzde 95’i incelendi.
 
Rusya’daki Instagram ve Youtube’daki blogger-vlogger'ların gelirlerinin tüm gazete ve dergilerin gelirlerinin yüzde 30 üzerinde olduğu hesaplandı. 
 
Rusya Komünikasyon Ajansları Birliği verilerine göre, 2020’de gazete ve dergilerin reklam gelirleri 8 milyar ruble olarak kaydedildi.
 
Aynı dönemde radyo kanallarının reklam gelirleri ise 11,2 milyar ruble oldu. Yani basılı medya, artık radyoların de gerisinde kaldı.
 
8.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi