Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

İzinsiz protesto gösterilerine katılanlara hapis ve para cezası

İzvestiya gazetesi, geçtiğimiz cumartesi günü Moskova başta olmak üzere farklı şehirlerde düzenlenen izinsiz protesto gösterilerine katılanları hapis ve para cezalarının beklediğini yazdı. Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar, illegal eylem yaptıkları gerekçesiyle gösteriler sırasında tutuklananların büyük bir bölümüne 20 bin ruble (1956 TL) para cezası kesileceğini söylüyor.

Ceza yasası maddesi seçimine göre, bu miktarın 300 bin rubleye kadar çıkabileceğini düşünen hukukçular da var. Gösteriler sırasında polise saldırdığı iddiasıyla tutuklananları ise hapis cezaları bekliyor.

Moskova'da tutuklanan göstericilere karşı başlatılan her 6 soruşturmadan 1'i ise bulaşıcı hastalık yönetmeliğini ihlal etmek suçlamasını içeriyor. Uzmanlar ceza yasasının ilgili maddesinin protesto gösterilerine ilk kez uygulandığına dikkat çekti. Koronavirüs taşıdığı halde mitinge gittiği tespit edilenleri de çeşitli cezalara çarptırılacak.

Gösteriler sırasında Moskova'da binin üstünde insan gözaltına alındı. Pazartesi itibarıyla bu kişilerden 448'i hakkında soruşturma başlatıldı. Yetkili makamlar otuza yakın kişinin tutuklanması, 64 kişiye de para ya da idari ceza kesilmesini istedi.

Navalnıy destekçileri, halkı bu cumartesi günü de sokağa çıkmaya çağırdı.

Bu arada dün, gözaltılarda ilk hapis ve para cezalarının kesilmeye başlandığında dair haberler gelmeye başladı. 

27.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi