Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Koli basilinden 'küf'e... Rusya'da satılan baharatlar sınıfta kaldı

Rus hükümetine bağlı kalite kontrol kurumu Roskaçestvo, inceledikleri baharat örneklerinde koli basili ve küf bulduklarını açıkladı. Açıklamada, marketlerde satılan Rusya, Polonya, Avusturya ve Hırvatistan menşeili 15 markaya ait acı kırmızı biber, karanfil, defne yaprağı, sarımsak, susam, tarçın, kimyon ve zerdeçal ürünlerinin incelendiği bilgisi yer alıyor.
 
İncelemeler sonucunda "Prosto!" marka kırmızı toz acı biberde kabul edilen değerlerin üzerinde bakteriye rastlandığı bildirildi. Uzmanlar bakteri oluşumunun uygunsuz saklama koşulları ile ilişkili olabileceği, ya da ürünün yeterince kurutulmadığı yorumunu yapıyor.
 
"Yedim Doma" marka zerdeçalda ve "Vegeta" marka kırmızı biberde ise küfe, "İndana" marka kırmızı biberde de koli basili başta olmak üzere bir grup bakteriye ve küfe rastlandı.
 
"Cykoria S.A" marka defne yaprağı ve toz acı biberde de bakteri ve küf oluşumu tespit edildi.
 
İncelenen baharatlarda radyoaktif izotop, ağır metal, ya da Rusya'da kullanımı yasak olan tarım ilaçlarının kalıntılarına rastlanmadı. Ancak 38 üründen 18'inde böcek ilacı kalıntısı değerlerinin, Avrupa Birliği standartlarının öngördüğü sınır değerlerin üzerinde çıktığı öğrenildi.
 
Roskaçestvo araştırmanın sonunda hiçbir ihlale rastlanmayan marka ve ürünleri de sıraladı. Bu ürünler:
 
Volşebnoye Derevo (susam, sarımsak kurusu), Galeo (toz tarçın), İndana (susam), Natsional (susam), Cykoria S.A (susam), Globus (sarımsak kurusu), Kamis (defne yaprağı, toz zerdeçal, toz sarımsak, toz tarçın, karanfil), Kotanyi (karanfil, toz sarımsak, kimyon, toz zerdeçal).
 
27.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi