Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Acemi yatırımcıya riskli yatırım yasağı

Rusya’da kriz döneminde riskli yatırımlara ilginin atması sonrası, tecrübesiz yatırımcıların bazı enstrümanlara yatırım yapmalarının yasaklanmasını öngören yasa yasarısı Duma’nın gündemine geldi.

 
Tasarıda niteliksiz (nekvalifitsirovannıy) tabir edilen tecrübesiz yatırımcıların sadece, değerli kağıtlar borsasının kota listesinde yer alan tahvil harici Rus hisselerine, Merkez Bankası listesindeki yabancı fon endekslerinden en az birinde yer alan yabancı hisse senetlerine ya da  Rus devlet tahvilleri gibi araçlara para yatırabilmeleri teklif ediliyor.
 
Repo ve yatırım tahvilleri gibi riskli enstrümanlara yapılan yatırımların ise bu yasayla kontrol altına alınması isteniyor.
 
Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Şvetsov, gerçek kişilerin elindeki bu tür riskli yatırım araçlarının toplam bedelinin yaklaşık 600 milyar ruble olduğunu açıkladı. Borsaya yeni giren kişilerin beklentilerinin gerçekten uzak olduğunu belirten Şvetsov, “Vatandaşların paralarını kaybetmelerine göz yumamayız” dedi. 
 
Ülkede kriz döneminde mevduatların getirisinin azalması nedeniyle birikim sahipleri riskli yatırımlara akın etmeye başlayınca bu tasarı gündeme gelmişti.
 
Borsada acemi yatırımcıların sayısının bir yılda yaklaşık 5 milyon kişi arttığı belirtildi.
 
Merkez Bankası’nın 1 Ekim 2021 tarihine kadar riskli enstrümanlara yatım yapılmasını yasaklaması, bu tarihten itibaren ise yatırım şirketerinin, bu yatırımları yapmak isteyen vatandaşları teste tabi tutması teklif ediliyor. 
 
Hisse senetleri, ipotekli tahviller, borsadaki vadeli işlemler ve opsiyonlar, devlet tahvilleri ve Rus borsalarında işlem gören Rus yabancı hisselerin ise bu uygulamanın dışında tutulması bekleniyor. 
 
23.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi