Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Merkel Rus aşısına göz kırptı, Türkiye'de üretim için anlaşma

Rus medyası, yerli koronavirüs aşısı Sputnik V’nin son dönemde elde ettiği yeni başarılara dikkat çekti. Daha önce -18 derecede muhafaza edilmesi gereken aşının, artık 2 ila 8 derece arasında saklanabilmesinin önemli bir avantaj olduğu vurgulandı. Şimdi Angela Merkel'in de "mecburi" desteğiyle AB kapılarının açılmsı umudu arttı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Macaristan’da tescil edilen Sputnik V’nin, Avrupa Birliği’nde de tescil sürecinden geçmesi için Başbakan Angela Merkel’in destek olma teklifinde bulunduğuna dikkat çekildi. Macaristan'ın Rus aşısını tescil eden ilk AB ülkesi olduğu haberi de, Sputnik V'nin şansını arttıran önemli bir faktör olarak niteleniyor.

Bu arada RDIF’ten Sputnik’e yapılan açıklamaya göre, Rus Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesine yönelik Türk bir ilaç şirketi ile anlaşma imzalandı. Üretim için gerekli teknolojinin transfer süreci başladı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için önde gelen bir Türk ilaç şirketi ile anlaşma imzaladı. Üretim için gerekli teknolojinin transferi başladı. Şirket ile işbirliği, RDIF’in Sputnik V aşısının dış pazarlara tanıtılması görevi çerçevesinde yürütülüyor.

Yılda milyonlarca doz aşı üretim hacmi potansiyeli mevcut, ayrıca gelecekte üretimin daha da artırılması olasılığı da görüşülüyor. Aşının hem Türkiye iç pazarına hem de diğer ülkelere sevkiyatı yapılacak.

Türk partnerler halkın aşılanması ve üçüncü ülkelere ihracat için üretim amacıyla, yüzde 90’ın üzerinde etkinlik gösteren Sputnik V aşısına büyük ilgi gösteriyor.

Öte yandan Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü profesörü Dmitriy Kuliş, Business FM’e yaptığı değerlendirmede, ABD-Alman üretimi Pizer aşısının en önemli dezavantajının eksi 70 derecede saklama zorunluluğu olduğunu ve bunun maliyetleri önemli ölçüde artırdığını söyledi.  

Rus uzman, Sputnik V’nin yeni sıvı formunun ise 2 ila 8 derece arasında saklanabilmesinin önemli bir başarı olduğunun altını çizdi.

Alman politolog Alexander Rahr, Angela Merkel’in Sputnik V aşısının Avrupa’da izin sürecine destek olabileceğini söylemesini değerlendirdi. 

Merkel’in Rusya ile bilim, tıp ve ekonomi alanında iş birliğine sıcak baktığını belirten Rahr, Avrupa’da aşı üretiminde aksaklıklar olduğunu, Merkel’in bunu da göz önünde bulundurarak, gerekli sertifikaları alması halinde Sputnik V’ye Avrupa kapısını açmaya hazır olduğununu söyledi. 

Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu Başkanı Kirill Dmitriyev ise Sputnik V’nin üçüncü faz klinik deneylerinin başarıyla tamamlaması halinde Rus aşısına yönelik tüm eleştirilerin önünün kesilebileceğini öngördü.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko uzmanlarla olan görüşmesinde, Sputnik V aşısının saklama derecesi koşullarındaki değişikliklerin bakanlık tarafından onaylandığını söylemişti. Muraşko’nun açıklamasına göre, Sputnik V aşısı artık 2 ila 8 santigrat derece arasında bir sıcaklıkta taşınabilecek ve muhafaza edilebilecek.

Sputnik'in haberine göre Muraşko, "Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından Sputnik V aşısının tescil belgesi üzerindeki değişiklikler onaylandı. Üretici, sıvı formun 2 ila 8 derece sıcaklıkta taşıma ve muhafaza edilmesi koşullarında, aşının stabil kalmasını sağlamayı başardı. Bu durum uzman incelemesi ile teyit edildi. Bu sıcaklık ayarı, bağışıklık sağlayıcı ilaçların muhafaza edilmesi için standarttır” dedi.

Muraşko, artık piyasaya 2 ila 8 derece ve -18 derecede muhafaza etme koşullarına sahip aşıların sunulabileceğini kaydetti.

Yeni muhafaza etme koşullarına sahip Sputnik V aşısının üretimine başlandığını, bunun kitlesel aşılama kampanyasının kapsamını genişletmeye yarayacağını ifade etti.    

22.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi