Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Evi kiraya ver, Tayland'da yaşa" bitti

Koronavirüs dünyayı kasıp kavurmadan, sınırlar kapatılmadan önce her yıl Rusya’dan 200 ila 300 bin kişi, sırf “kışı geçirmek için” tropikal ülkelere gidiyordu. Bunların 80 ila 120 binin tercihi Tayland’dı. Ayrıca Avrupa’nın gözde kayak merkezleri de epeyce Rus ağırlıyordu. Kovid-19 tüm planları alt üst etti:

Artık Ruslar sıcak Asya’ya uçamadığı gibi, orada yaşayan pek çok Rus da gelirleri kesildiği için “memlekete” geri dönme telaşında. Kışı illa yurt dışında, sıcak iklimlerde geçirmek isteyenler içinse neredeyse tek mantıklı alternatif Türkiye. Kayak turizminde de Soçi yerine “yurt dışı” arayanlar için de öyle.

 
Rus medyası şu günlerde “kışlıkçılar”ın öyküleri ile dolu. Bunların çoğu, koronavirüs öncesi güzel günlerde, işler yolundayken  Rusya’daki evlerini kiraya verip, ya da online çalışma koşulları yaratarak Goa’dan Tayland’a kadar Asya’nın egzotik ülkelerinde hayal gibi hayatlar yaşayan Ruslardı. 
 
K. Pravda’nın konuştuğu isimlerden Dmitri Matveyev, 12 yıl Hindistan’da, Goa’da keyifli bir hayat yaşadıktan sonra ekonomik sorunlarla mecburen dönenlerden. Yıllar önce Moskova’daki dairesini 1200 dolara kiraya vererek o gelirle Hindistan’da “krallar gibi” yaşayamaya başlayan Matveyev, ilk darbeyi 2015’de rubledeki devalüasyon kira gelirini 550 dolara indirdiğinde yemiş. Ama o para bile, bazı ek gelirlerle birlikte Goa’da mutlu mesut yaşamasına yetmiş. Ama korona salgını günlerinde Moskova’daki kiracısı “Durumum vahim, kira ödemem imkansız” mesajı atınca mecburen Moskova’ya dönmüş. 
 
4 yıldır Tayland’da yaşayan Moskovalı Andrey Slınko da yine evini kiraya verip gidenlerden. Mart ayında, “Hiç değilse Moskova’da ilaç bedava” diye ailesiyle birlikte apar topar dönmüş. Dört kişi 130 bin rubleye uçak bileti alarak dönmüşler. “İyi ki ertesi güne kalmamışız. Bilet maliyeti 830 bin ruble olurdu!” diyor.
 
Vietnam’dan Tayland’a Asya’nın sıcak iklimlerinde yaşayıp sosyal medya projeleri ile (özellikle Instagram ve Youtube vlogları) para kazanan pek çok Rus da, pandemi ile birlikte memlekete gönülsüz dönüş yapanlar arasında. 
 
Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin yönetici müdürü Maya Lomidze, “Pandemi olmasaydı, bu kış Tayland, Endonezya ve diğer popüler ülkelere yaklaşık 200 bin Rus tatilci uçardı. Ancak mevcut durumda, bunu en fazla birkaç bin kişi yapabilecek” diyor.
 
Uzmanlara göre,  sıcak ülkelere gitmeye alışkın olanların yanında, kış tatilini Alplerde geçirmeye alışık olanlar da şokta. Avrupa kapıları kapalı. Bunların çoğu bu kış Krasnodar Bölgesi'ni seçecek: Krasnaya Polyana, Rosa Hutor gibi kayak merkezleri. Türkiye’nin kayak merkezleri de (Palandöken, Uludağ), “mecburen" gözde adreslerin başında. Ama son dönemde Türkiye’de artan vakalar nedeniyle getirilen kısıtılamaların bu ilgiyi olumsuz etkilemesi bekleniyor.
 
Diğer yandan son dönemde Rusya basınına, Tayland’a gidemeyen çok sayıda Rus “kışlıkçı”nın şu an tek sorunsuz uçuş adresi olan Türkiye’de, özellikle Antalya ve Alanya’da kışı geçirmek üzere birkaç aylığına ev kiraladıkları haberleri ve yorumlar yansıyor. Antalya’da bu talebin kira fiyatlarını arttırdığı da, gelen haberler arasında.

3.12.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi