Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da perakendede kan kaybı: Online "second hand" revaçta

Alım gücündeki düşüşle birlikte halkın tüketim alışkanlıklarının değiştiği Rusya'da ikinci el (second hand) ürünlere talep artmaya devam ediyor. Salgın döneminde, kullanılmış hazır giyim, ayakkabı ve aksesuar ürünlerinin satıldığı internet sitelerine olan ilgili yükselişe geçti. 

 
Rusya’da 2020’nin sonunda 370 milyar rubleye (4,75 milyar dolar) yaklaşması beklenen online moda perakende sektöründe “second hand” ürünlerinin payı yüzde 6’yı buldu. 
 
Fashion Consulting Group (FCG) ve Yandex’in ortak araştırmasına göre, ülkede bugün online hazır giyim, ayakkabı ve aksesuar satışlarının yüzde 9’u sosyal paylaşım siteleri ve mesajlaşma uygulamaları, yüzde 6’sı kullanılmış ürün siteleri, yüzde 11’i tek bir markanın  satıldığı, yüzde 74’ü farklı markaların satıldığı online platformlar üzerinden yapılıyor.
 
Rusya’da 2019 yılında online moda perakende sektörünün hacmi 296 milyar ruble seviyesindeydi. 
 
FCG Genel Müdürü Anna Lebsak-Kleymans, ülkede perakende moda sektöründe salgından önce de tüketimin gerilediğine dikkati çekti. Ekonomik büyüme temposundaki düşüş, rublenin değer kaybı ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle tüketimde daralma yaşandığını belirten Kleysmans, pandemi sonrası perakende hazır giyim ve ayakkabı mağazalarının cirolarının nisan ayında yüzde 50-70 azaldığı bilgisini verdi. 
 
19.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi