Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Ruble düştü, fiyatlar ne olacak?

Rusya'nın para birimi ruble yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 20, euro karşısında da yüzde 30 değer kaybetti. Rubledeki değer kaybı ise piyasada satılan mal ve hizmetlerin fiyatının artması demek. Konuyla ilgili bir haber yayınlayan Argumentı i Faktı dergisi, uzmanlara hangi ürün kalemlerinde fiyat artışı beklediklerini sordu.

Ekonomist Nikolay Neplyuyev ilk etapta ithal giren sebze ve meyvelerin fiyatının artacağına dikkat çekiyor. Tarım ve hayvancılık sektörünün kullandığı ekipman da ülkeye ithal girdiği için yerli ürünlerde de fiyatların yukarıya dönmesi muhtemel.

Hükümete bağlı Finans Üniversitesi'nin hukuk fakültesi dekanı Gulnara Ruçkina'ya göre, fiyatı artması beklenen bir diğer ürün kategorisi de ithal alkollü içecekler. Beklenen artış oranı yüzde 20-30 arasında.

Eczacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileri de fiyatların artmasına kesin gözüyle bakıyor. Rusya'da yerli ilaçların payı oldukça yüksek olsa da etken maddeler genellikle ithal ediliyor. İthal ekipman sorunu bu sektörde de fiyatları yukarı yönlü ivmelendiren etkenler arasında.

Mali analist Jan-Pol Çurkin ise ithal otomobil fiyatlarının da rubledeki değer kaybına paralel olarak yükseleceğini hatırlatıyor. İthal parça ve bileşenle üretilen yerli otomobillerde de fiyat artışı kaçınılmaz.

Fiyatının artması beklenen diğer mal ve hizmet kategorileri şunlar:

- İnşaat malzemeleri,
- Elektronik eşya,
- Uçak bileti ve paket turlar.

16.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi