Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Navalnıy'dan ilk sağlıklı kare

Berlin'deki Charité hastanesinde tedavi gören Rus muhalif Aleksey Navalniy, komadan çıkıp iyileşmeye başladıktan sonra ilk fotoğrafını Instagram'da paylaştı. Ailesi ile birlikte poz veren Navalnıy, takipçilerine "Sizi özlüyorum" diye mesaj verdi.

Navalnıy fotoğrafta eşi Yuliya, kızı Dariya ve oğlu Zahar ile birlikte poz verdi.

Mesajda, "Merhaba. Ben Navalnıy. Sizi özlüyorum. Şimdilik hala neredeyse hiç bir şey yapamıyorum, ama dün tüm gün kendi başıma nefes alabildim. Kesinlikle kendim" diyerek yapay solunum cihazından çıkışını teyit etti.

Buarada Rus lider Putin'in muhalif lider Aleksey Navalnıy'la görüşmesi için bir neden olmadığını kaydeden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya yönetiminin Navalnıy'ın sağlığına kavuşmasından memnun olacağını belirtti.

Basın toplantısında gazetecilerin Navalnıy'la ilgili sorularını yanıtlayan Peskov, öncelikle Rus muhalifin hayatını Omsklu doktorlara borçlu olduğunu ifade etti. Peskov, "Eğer bir Rusya vatandaşı iyileşirse, sağlığına kavuşursa elbette herkes bundan memnuniyet duyar. Burada Omsklu doktorlar tarafından kurtarılan bir insan hayatı söz konusu. Berlinli doktorlar tarafından olumsuz sonuçlar ortadan kaldırılırsa ve sağlık durumu iyileştirilirse sadece memnun oluruz" dedi.

Sputnik'in haberine göre, Navalnıy'ın iyileştikten sonra Rusya'ya dönme planlarıyla ilgili bir soru karşısında Peskov, "Navalnıy, her Rusya vatandaşı gibi, ülkeyi terk etmekte ve geri dönmekte özgür" yanıtını verdi.

Peskov'a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iyileşip ülkesine döndükten sonra Navalnıy'la görüşüp görüşmeyeceği de soruldu.

Peskov, "Böyle bir görüşme için bir neden görmüyoruz, buna ihtiyaç olduğunu düşünmüyoruz. Bu nedenle, böyle bir görüşmenin olmayacağından eminim" ifadelerini kullandı.  

Önceki gelişmeler:

Berlin'deki Charité hastanesinden yapılan açıklamada zehirlenen Rus muhalif Aleksey Navalnıy'nın artık solunum cihazına bağlı olmadığı ve yatağından kalkarak dolaşabildiği kaydedildi. The New York Times ise, Navalnıy'nın doktorlarına, "Sağlığı elverdiği an ilk fırsatta Rusya'ya geri dönmek istediğini" söylediğini yazdı. Ayrıca Navalnıy'nın Alman makamlarına, olayla ilgili yürütülen Rus tarafının soruşturmasına katılmayı reddettiğini bildirdiği belirtiliyor. 
 
Navalnıy 20 Ağustos günü Sibirya'dan Moskova'ya giden uçakta hastalanmış, yapılan testler sonucunda Noviçok adı verilen bir sinir gazı ile zehirlendiği söylenmişti.
Rusya'daki ilk müdahaleden sonra Navalnıy Almanya'nın başkentindeki Charité hastanesine kaldırılmıştı.
 
BBC'nin haberine göre, Charité hastanesi bugün Rus muhalifin sağlık durumuyla ilgili bir güncelleme tweet'i atarak, hastanın durumunun daha da iyiye gittiğini ve artık kısa sürelerle de olsa yataktan kalkabildiğini bildirdi.

Bu arada Almanya’da federal hükümet Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy’nın Noviçok grubundan bir sinir gazı ile zehirlendiğine dair bulguların Fransa ve İsveç’teki laboratuvarlar tarafından da doğrulandığını açıkladı.
    
Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Berlin'de federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamada Navalnıy'nın zehirlenmesini "Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin ciddi bir ihlali" olarak değerlendirdi.

Seibert Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü konu ile ilgili soruşturmaya destek verirken, Fransa ve İsveç'teki laboratuvarlarının   Navalnıy'nın Sovyet yapımı Noviçok ile zehirlenmesine dair bulguları bağımsız olarak teyit ettiğini açıkladı.
 
Seibert böylece Navalnıy'nın zehirlenmesinde üç laboratuvarın bağımsız olarak Noviçok grubu sinir gazının tespit edildiğini doğruladığını aktardı.

Sözcü, Almanya’nın müttefiki Rusya'dan konu ile ilgili bir açıklama beklediğini tekrar etti.

Bu arada Reuters ajansı, Navalnıy'nın Sibirya'daki hastaneden "Kremlin'den gelen telefon üzerine Almanya'ya götürülmek üzere serbest bırakıldığını" iddia etti. Kremlin ise iddiayı yalanladı.

15.9.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi